Wiadomości

Mieszkańcy nagrodzeni za akcję Gorzów dla pszczół

16 lutego 2022, 10:01
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Grupa Moja BoraBora i miasto Gorzów znalazła się w gronie siedmiu laureatów konkursu Fundacji Batorego wyłonionych z całej Polski, który otrzymali nagrodę „Super Samorząd”. Mieszkańcy zostali nagrodzeni za akcję „Gorzów dla pszczół”, która została zorganizowana w sierpniu 2021 roku.

W sierpniu 2021 roku Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Pszczoły grupa inicjatywna Moja BoraBora we współpracy z Urzędem Miasta zorganizowała akcję "Gorzów dla pszczół". W jej ramach rozdawane były sadzonki roślin miododajnych - lawendy i wrzosów. Jak się okazało, akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem gorzowian, ponieważ na chodniku utworzyła się naprawdę spora kolejka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Sadzonki lawendy i wrzosów rozchwytywane przez mieszkańców Gorzowa".

Jak się okazało, grupa Moja BoraBora wspólnie z miastem Gorzowa znalazła się gronie siedmiu laureatów konkursu Fundacji Batorego wyłonionych z całej Polski i otrzymała nagrodę „Super Samorząd”. - Nagrodzone inicjatywy pokazują zupełnie inną Polskę, nie tą skłóconą, wrogą, tylko współpracującą, zmieniającą rzeczywistość kawałek po kawałku -  mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która zasiadała w gronie jurorów.

Kilkuosobowe jury doceniło umiejętność partnerskiej współpracy między władzami samorządowymi a mieszkańcami i dokonywania nawet niewielkich zmian w ich społeczności. Czasami kilometr drogi czy jedna lodówka na wymianę jedzenia potrafią ludziom bardziej ułatwić życie niż inwestycje za duże pieniądze, na które trzeba czekać latami. Dodatkowo kontekst pandemii i konieczności oszczędzania przez samorządy zmusza do szukania prostych i pomysłowych sposobów na polepszanie jakości życia. Pomaga w tym współpraca między władzą a mieszkańcami, bo łączy potencjały. I właśnie za to jest nagroda „Super Samorząd”. 

Grupa Moja BoraBora wykorzystała mechanizm inicjatywy lokalnej w praktyce i ten przykład zaczął być pokazywany na stronie miasta jako modelowy. Ma zachęcać innych mieszkańców do składania wniosków. Akcja była pilotażem działań, które będą kontynuowane w 2022 w ramach zwycięskiego w budżecie obywatelskim projektu „Gorzów dla pszczół. Kwiaty dla pasażerów”. Będzie to przedsięwzięcie z finansowaniem o dziesięć razy większym niż ubiegłoroczna akcja. W tym roku przeznaczono na ten cel  36 tys. 900 zł.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości