• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 62 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Zburzyć czy zostawić i wzmocnić? Co dalej z zabytkowym budynkiem „B”?

1 lutego 2022, 15:39
fot. archiwum
Wciąż nie wiadomo co dalej z zabytkowym budynkiem "B" przy ul. Warszawskiej w Gorzowie, gdzie powstaje Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Miasto nadal nie podjęło decyzji czy budynek zostanie wyburzony, ponieważ czeka na opinie ekspertów w tej sprawie.

Na początku stycznia 2022 roku władze Gorzowa poinformowały o problemach związanych z budową Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.  Zabytkowy budynek „B” w którym znajdowała się dawna przychodnia szpitala jest w fatalnym stanie technicznym – dokładnie chodzi o nośność ścian. Chociaż przez ostatnie miesiące próbowano je wzmacniać, to jednak te prace nie przyniosły oczekiwanego efektu. Dlatego też może się okazać, że żółty zabytkowy budynek trzeba będzie po prostu wyburzyć i wybudować od nowa. 

- Zły stan budynku „B” został w pełni ujawniony podczas rozpoczęcia prac remontowych. Początkowo starano się budynek uratować, wzmocnić jego konstrukcję, ale może się okazać, że będzie to niemożliwe. Zdecydują o tym eksperci. Opinię powinniśmy znać w połowie stycznia. Problem z budynkiem powoduje poważne komplikacje w ustaleniu ostatecznego terminu zakończenia inwestycji, ale CEZiB swoje działanie w znacznej części rozpocznie w przyszłym roku szkolnym – mówił na początku stycznia Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Mamy początek lutego, więc portal gorzowianin.com zwrócił się do miasta z pytaniem czy została już podjęta jakaś decyzja w sprawie budynku „B”. Zapytaliśmy się czy budynek zostanie ostatecznie wyburzony czy też zostaną podjęte kolejne próby jego wzmocnienia. - Decyzja jeszcze nie została podjęta. Trwają konsultacje m.in. z ekspertami ochrony zabytków, na temat wzmocnienia i pozostawienia budynku – komentuje Ciepiela.

Jeżeli się okaże, że zabytkowy budynek trzeba będzie wyburzyć i wybudować nowy, wówczas koszty całej inwestycji z pewnością wzrosną. Obecnie budowa CEZiB to prawie 104 mln zł. Dodatkowo problem z budynkiem „B” powoduje poważne komplikacje w ustaleniu ostatecznego terminu zakończenia inwestycji, ale CEZiB swoje działanie w znacznej części rozpocznie w roku szkolnym 2022/2023. Docelowo w budynkach CEZiB ma się kształcić około tysiąca uczniów. Będą to uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości