• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Gorzów: Zabytkowy budynek „B” trzeba będzie wyburzyć?

3 stycznia 2022, 11:14
fot. Marcin Kluwak
Budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie z kolejnymi problemami. Może się okazać, że zabytkowy budynek „B” po dawnej szpitalnej przychodni trzeba będzie wyburzyć i wybudować od nowa. Władze Gorzowa czekają na opinie ekspertów.

Firma Mirbud ze Skierniewic od 13 stycznia 2020 roku prowadzi prace przy budowie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej. Według wstępnych założeń, inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2021 roku – tak, aby młodzież mogła rozpocząć naukę w nowych budynkach w roku szkolnym 2021/2022. Niestety ze względu na problemy w zabytkowym budynku po dawnym szpitalu, ten termin został przesunięty na rok szkolny 2022/2023.

Niestety może się okazać, że ten termin również stanie pod znakiem zapytania. Wszystko przez to, że budynek „B”, w którym znajdowała się dawna przychodnia szpitala jest w fatalnym stanie technicznym. Chodzi o nośność ścian i chociaż przez ostatnie miesiące próbowano je wzmacniać, to jednak te prace nie przyniosły oczekiwanego efektu. Dlatego też może się okazać, że żółty zabytkowy budynek trzeba będzie po prostu wyburzyć i wybudować od nowa. 

- Czekamy na ostateczne opinie, przede wszystkim konserwatorskie w sprawie budynku „B”. Zły stan budynku został w pełni ujawniony podczas rozpoczęcia prac remontowych. Będzie to jeden z budynków dydaktycznych i względy bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły mają absolutny priorytet. Początkowo starano się budynek uratować, wzmocnić jego konstrukcję, ale może się okazać, że będzie to niemożliwe. Zdecydują o tym eksperci. Opinię powinniśmy znać w połowie stycznia. Problem z budynkiem powoduje poważne komplikacje w ustaleniu ostatecznego terminu zakończenia inwestycji, ale CEZiB swoje działanie w znacznej części rozpocznie w przyszłym roku szkolnym – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jeżeli się okaże, że zabytkowy budynek trzeba będzie wyburzyć i wybudować nowy, wówczas koszty całej inwestycji z pewnością wzrosną. Obecnie budowa CEZiB to prawie 104 mln zł.

Docelowo w budynkach CEZiB ma się kształcić około tysiąca uczniów. Będą to uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości