• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Materiały budowlane w 2022 roku - jakich cen się spodziewać?

25 stycznia 2022, 15:32
Szybujące ceny materiałów budowlanych w 2021 roku mocno zwróciły uwagę nie tylko samych zainteresowanych, ale także wszystkich osób interesujących się sytuacją na rynku.

Wzrost cen przyczynił się nie tylko do zwiększenia ponoszonych nakładów finansowych przez osoby budujące oraz remontujące swoje mieszkania, ale także na wzrost cen na rynku mieszkaniowym. Czy trend wzrostowy utrzyma się również w 2022 roku? Czy są szanse na obniżki cen materiałów budowlanych w 2022 roku?

Czym spowodowany jest wzrost cen materiałów budowlanych?

Przyczyn wzrostu cen materiałów budowlanych, doszukiwać można się nie tylko w rosnących cenach surowców, ale także pośrednio z panującą epidemią koronawirusa. Chwilowe przestoje oraz zmniejszenie produkcji spowodowane licznymi kwarantannami oraz koniecznością spełnienia wymogów sanitarnych, a także większe zainteresowanie budową własnego domu przyczyniły się do podniesienia cen poszczególnych materiałów. W 2021 roku cena materiałów budowlanych wzrosła średnio o 12%, chociaż nie da się ukryć, że najbardziej podrożały płyty OSB oraz materiały izolacyjne, jak wełna mineralna czy styropian.

Co przyniesie rok 2022?

O tym, że trwa boom budowlany, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo wiele osób rozpoczęło budowę swojego własnego domu, a równie dużo nosi się z takim zamiarem. Jeżeli chodzi o budownictwo wielomieszkaniowe, tu również bez zaskoczeń, mimo szybujących cen, kolejne bloki powstają w każdym zakątku Polski. Nie da się więc ukryć, że zapotrzebowanie na materiały budowlane nie będzie maleć, a wbrew przeciwnie, można odnotowywać kolejne wzrosty, a co za tym idzie, ciężko mówić o spadkach, czy chociażby stabilizacji aktualnych cen. Nie tylko producenci, ale także konsumenci czy pośrednicy są zgodni, że na rynku materiałów budowlanych, ciężko o jakikolwiek przełom cenowy. 

Czy w 2022 roku można liczyć na spadek cen materiałów budowlanych?

Chociaż wiele osób liczy na obniżki cen, rzeczywistość niestety podpowiada, że jest to mało prawdopodobne. O ile prognozy nie wskazują na tak dynamiczny wzrost poszczególnych materiałów, jak miało to w roku 2021, ceny wciąż mogą piąć się w górę. Tym razem za wzrosty odpowiedzialna jest przede wszystkim inflacja, a także koszty związane z produkcją, czyli wzrost cen energii czy paliw stałych. Jak każdego roku, na niższe ceny liczyć można poza sezonem, a więc zimą, wczesną wiosną oraz późną jesienią. 

Jak zaoszczędzić na zakupie materiałów budowlanych?

Wzrost cen materiałów budowlanych jest nieunikniony. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może zaoszczędzić na budowie czy remoncie swojego domu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie aktualnych, niższych cen, które w większości przypadków kreują się na poziomie z 2021 roku. Ciężko jednak mówić o zapasach materiałów budowlanych na składach, gdyż w wielu przypadkach, na zamówiony towar trzeba czekać tygodniami. Jeśli jednak planujemy budowę domu czy jego remont, warto zastanowić się nad zakupem poszczególnych materiałów teraz, zimą, kiedy zainteresowanie jest mniejsze, a ceny nie poszybowały tak bardzo w górę.

Dobrym rozwiązaniem jeśli nie dysponujemy miejscem, w którym moglibyśmy złożyć zakupione towary, jest zakup ich w miejscach, które oferują przechowanie ich przez jakiś czas. Nasza budowa nie pochłonie aż tak wielkich nakładów finansowych, a także nie będziemy zmuszeni na oczekiwanie na potrzebne nam materiały. Warto więc pomyśleć o swoich zapotrzebowaniach i rozważyć wcześniejszy zakup materiałów budowlanych. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości