• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańcy Gorzowa składają wnioski o dodatek osłonowy

17 stycznia 2022, 08:05
fot. gorzowianin.com
Do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie wpłynęło już prawie 600 wniosków o przyznanie dodatku osłonowego. Punkt ich składania znajduje się w dwóch oznakowanych miejscach przy ul. Teatralnej.

Dodatek osłonowy to forma finansowego wsparcia dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Dodatek osłonowy wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest elementem tarczy antyinflacyjnej, która weszła w życie 4 stycznia 2022 roku.

Celem wprowadzenia dodatku osłonowego jest rekompensata dla obywateli za rosnące ceny energii, gazu i żywności. Przysługuje najuboższym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, a 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego uzależniona jest od dochodu. 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 2100 zł, 600 zł otrzyma 2-3 osobowe gospodarstwo, jeśli budżet nie przekracza 1500 zł miesięcznie na osobę, 850 zł otrzyma 4-5 osobowe gospodarstwo, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę, a 1 150 zł otrzyma gospodarstwo 6 i więcej osobowe, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

Na nieco wyższy dodatek osłonowy mogą liczyć zagrożeni ubóstwem energetycznym. Chodzi o gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Dla nich dodatek osłonowy wynosi odpowiednio (kryteria dochodowe bez zmian): 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób i 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Wszystkie osoby, które złożą wniosek do 31 stycznia 2022 r. świadczenie otrzymają w dwóch ratach: do 31 marca - pierwsza i do 2 grudnia – druga. Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 stycznia, wówczas świadczenie zostanie wypłacone jednorazowo, do 2 grudnia. Zadanie będzie realizować Dział Dodatków Mieszkaniowych Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Teatralnej 26.

- Do tej pory mieszkańcy Gorzowa złożyli 600 wniosków. Pracownicy socjalni podczas wywiadów środowiskowych przekazują i pomagają wypełnić wnioski osobom starszym i niepełnosprawnym. Wnioski zostaną również przekazane do Domu Dziennego Pobytu - zapewniła Beata Kulczycka, dyrektor GCPR.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości