Wiadomości

Oszustwo na OLX albo WhatsApp? Nie poddawaj się i walcz o swoje pieniądze u boku fachowców

7 stycznia 2022, 14:45, red, 14
Oszustwo na OLX oraz oszustwo na WhatsApp w ostatnim czasie niestety nie należy do rzadkości. Cyberprzestępcy dość często obierają za cel polskich użytkowników, praktykując coraz śmielsze i lepiej przygotowane oszustwa w internecie. Kradzież pieniędzy z konta bankowego realizowana jest obecnie na wiele różnorodnych sposobów, przed którymi wiele osób nie potrafi się uchronić.

Wyłudzenie pieniędzy, kradzież danych osobowych czy kredyt na skradziony dowód to poważne sprawy, które mogą prowadzić do utraty znacznych kwot przez ofiary. Właśnie dlatego nie można ich lekceważyć, nawet kiedy w grę nie wchodzą zbyt wielkie pieniądze. Skradzioną gotówkę da się odzyskać, nie można jednak pozostawać biernym. Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa internetowego, zgłoś się o pomoc do specjalistów. 

Twoje pieniądze można odzyskać. Zaufaj ekspertom

W XXI wieku bardzo dużo osób dokonuje transakcji online za pomocą aplikacji płatniczej. Jest to metoda szybka, wygodna i skuteczna, nie brak jednak oszustów starających się wykorzystać pośpiech i nieuwagę internautów. Gdy wpadniesz w pułapkę, środki znikną z Twojego konta błyskawicznie, zanim zorientujesz się, co się w ogóle dzieje.

Kancelaria EUROLEGE pomaga poszkodowanym w odzyskaniu pieniędzy. Jeśli to Ciebie dotknęła kradzież z konta bankowego, zgłoś się do specjalistów i opowiedz o swojej sytuacji. Grono ekspertów zrobi wszystko, żebyś odzyskał skradzione pieniądze. 

Pomoc poszkodowanym zwykle opiera się na rozpoczęciu sporu sądowego z bankiem. Przeciętny użytkownik może mieć problem z wygraniem takiej sprawy, ale Kancelaria EUROLEGE ma już ponad 7000 wygranych sporów, jej pracownicy więc na pewno zrobią wszystko, żebyś Ty uporał się z tymi okropnymi kłopotami. Do Twojej dyspozycji jest darmowa konsultacja, podczas której dowiesz się, jak duże są Twoje szanse na to, że bank zwróci Ci pieniądze.

Jak wygląda oszustwo na OLX i na czym polega?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda oszustwo na OLX. Zwykle wszystko przebiega w bardzo podobny sposób.  

Spróbują skontaktować się z Tobą poza portalem aukcyjnym

Po tym, jak wystawisz produkt, odzywa się do Ciebie osoba (np. na WhatsApp), która twierdzi, że chce dokonać płatności za pośrednictwem usługi OLX. Następnie poleca wykonywanie odpowiednich czynności, abyś rzekomo otrzymał wysłane środki na kartę. 

Po chwili osoba ta wysyła link, którzy podobno prowadzić ma do płatności OLX. W praktyce jednak jest to zewnętrzny formularz, przygotowany przez oszusta. Służy do wyłudzania danych użytkowników.

Oszuści starają się podrobić stronę portalu aukcyjnego. Poproszą Cię o podanie danych do konta bankowego

Formularz najczęściej wygląda dość wiarygodnie i przypomina profesjonalną stronę. Odbiorca proszony jest tam o wprowadzenie danych karty bankowej - daty ważności, numeru oraz kodu CVV/CVC. 

Po wysłaniu tych danych ofiara od razu otrzymuje wiadomość SMS z prośbą o autoryzację transakcji. Wielu osobom może wydawać się, że w ten sposób akceptują realizację płatności z OLX, w praktyce jednak autoryzujesz dodanie Twojej karty do Apple Pay lub Google Pay. 

Dzięki temu oszuści mogą teraz posługiwać się Twoją kartą i szybko przystępują do działania, zanim zorientujesz się, że środki znikają, np. dzięki aplikacji bankowej, która czasem wysyła powiadomienia o realizacji przelewów. W wielu przypadkach, zanim ofiara zablokuje kartę, konto jest już niestety opróżnione. 

Banki najczęściej w takich sytuacjach odrzucają wnioski o odszkodowania, zasłaniając się tym, że klienci sami podają dane do karty nieuprawnionym osobom. Kancelaria EUROLEGE zrobi jednak wszystko, żebyś jak najszybciej odzyskał skradzione środki. 

Jak uchronić się przed oszustwem internetowym?

Trzeba przyznać, że oszustwo na OLX jest przemyślane i dobrze przygotowane. Nie oznacza to jednak, że nie da się przed nim uchronić. Aby to się udało, musisz być niezwykle ostrożnym, rozważnym i odpowiedzialnie korzystać z możliwości, jakie daje nam internet. 

Bądź ostrożny podczas korzystania z bankowości elektronicznej

Przede wszystkim pamiętaj, żeby Twoje dane karty płatniczej zawsze były bezpieczne. Nie podawaj ich na żadnych podejrzanych stronach, a jedynie w serwisach chronionych odpowiednimi zabezpieczeniami. Dokładnie czytaj też wszystkie instrukcje płatności w serwisach, gdzie kupujesz lub sprzedajesz rzeczy. 

Jeśli potencjalny nabywca chce realizować płatność w inny sposób, niż sugeruje portal - odmów. Pamiętaj, że podanie danych Twojej karty to zawsze zagrożenie utratą pieniędzy, dokładnie zapoznaj się więc też z procedurą jej zablokowania. W sytuacji kryzysowej im szybciej to zrobisz, tym więcej środków może zostać na Twoim koncie.

Uważnie przyjrzyj się kupującemu 

Pierwszych wątpliwości często nabrać można analizując poprawność językową strony, która prosi Cię o dane, bądź wiadomości od rzekomego kupca. Często są to osoby z zagranicy, przez co korzystają z translatorów, więc ich przekazy zawierają liczne błędy. 

Zgłoszenie oszustwa na OLX

Pamiętaj, że jeśli spotka Cię oszustwo na OLX, to zawsze zgłoś je odpowiednim służbom oraz serwisowi. W ten sposób możesz uchronić inne osoby przed taką samą sytuacją. Następnie sięgnij po pomoc doświadczonego prawnika, który zrobi wszystko, żebyś szybko odzyskał utracone pieniądze.

 

Kontakt z Kancelarią EUROLEGE

Jeżeli zostałeś poszkodowany przez cyberprzestępców, to nadal nic straconego. Możesz odzyskać skradzione pieniądze albo anulować kredyt zaciągnięty na twoje dane. Już dzisiaj skorzystaj z darmowej porady i analizys sprawy. Prawnicy z Eurolege całkowicie bezpłatnie ustalą co możes zrobić oraz jak mogą ci pomóc.

Darmowa konsultacja online. Kliknij: Wyślij zgłoszenie
tel. 530 333 130
www.eurolege.pl

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości