• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 21 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Niecodzienne zdarzenie pod Gorzowem. Na polu wylądował samolot [zdjęcia]

7 stycznia 2022, 11:11, ak
fot. czytelnik
W czwartek na polu pod Gorzowem doszło do lądowania małego samolotu Tecnam. Okazało się, że podczas lotu szkoleniowego konieczne było lądowanie w terenie.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w czwartkowe przedpołudnie 6 stycznia w Lubczynie niedaleko Gorzowa. Pośrodku pola wylądował mały samolot Tecnam. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy od naszego czytelnika. - Na polu w Lubczynie było awaryjne lądowanie małego samolotu – napisał czytelnik Jacek.

Samolot, który wylądował na polu to najnowszy samolot szkoleniowy należący do szczecińskiej firmy Sky City. Jest to dwumiejscowy samolot z silnikiem Rotax 912S2, śmigłem Hoffman i bogato wyposażoną awioniką, w tym "glass cocpit".

- Samolotem odbywał się lot szkoleniowy, na pokładzie był instruktor z kursantem. W pewnym momencie doszło do zmiany parametrów samolotu i konieczne było lądowanie w terenie przygodnym. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, w miejscu które umożliwiało bezpieczne lądowanie – opowiada Tomasz Gabriel, prezes firmy Sky City.
O całym zdarzeniu został powiadomiony Urząd Lotnictwa Cywilnego, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych oraz policja. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, aby sprawdzić czy nikomu nic się nie stało. 

- W momencie lądowania za sterami siedział instruktor. Wszyscy są cali, nikomu nic się nie stało. Maszyna również nie została uszkodzona. Takie sytuacje się zdarzają, dlatego też szkolimy naszych kursantów, jak zachować się w momencie, kiedy z różnych przyczyn trzeba wylądować w terenie przygodnym. W tym przypadku była to sytuacja prawdziwa. Zapewne dla kursanta były to spore emocje, ale też ogromne doświadczenie, które może wykorzystać w przyszłości. Obecnie zajmujemy się ustalaniem tego, co tak naprawdę się wydarzyło i czy doszło do jakiejś usterki – tłumaczy prezes Gabriel. 

Wieczorem na miejscu pojawiła się Pomoc Drogowa IGROM, która zajęła się ściągnięciem samolotu z pola, następnie fachowcy odkręcili skrzydła i załadowali go na lawetę. Samolot Tecnam został odwieziony do Szczecina.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

1/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

2/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

2/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

3/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

3/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

4/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

4/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

5/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

5/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

6/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

6/6 Awaryjne lądowanie samolotu Tecnam na polu

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości