Od lat tuż przed Sylwestrem trwa wojna pomiędzy obrońcami praw zwierząt, a zwolennikami pokazu sztucznych ogni. Obrońcy praw zwierząt oraz właściciele czworonogów podkreślają, że psy po prosu boją się huku petard i fajerwerków. Natomiast w skrajnych przypadkach wystrzały mogą nawet doprowadzić do zawału. Z kolei miłośnicy sztucznych ogni tłumaczą, że jest to tylko jedna noc w roku i że każdy ma prawo strzelać.
- W Sylwestra pamiętaj o tych, którzy się boją i nie mają gdzie się schować, gdy ty się bawisz. Psy, koty i ptaki boją się i giną, dlatego nie strzelaj w Sylwestra - apeluje fundacja Przyjaciele Czterech Łap. Mam małą prośbę ,choć wiem że nie każdy ją zrozumie. Chciałabym prosić o powstrzymanie się od odpalania petard w Sylwestra. Mój piesek i inne zwierzaki, panicznie boi się peterd . Mimo podawanych leków, po jednej takie peterdzie dochodzi do siebie cały dzień. Więc proszę wszystkich, aby pamiętali, że to co dla was jest zabawą, dla zwierzaków to piekielny strach - apeluje czytelniczka Basia.
W Gorzowie w tym roku nie tylko nie będzie zabawy sylwestrowej pod chmurką, ale również miejskiego pokazu sztucznych ogni. Wszystko w ramach programu oszczędnościowego wprowadzonego przez prezydenta Gorzowa.
Jednak mieszkańcy Gorzowa z całą pewnością będą w sylwestrową noc odpalać petardy i fajerwerki na własną rękę. Zresztą wystrzały na terenie miasta pojawiają się zazwyczaj już na kilka dni przed Sylwestrem. Petardy i fajerwerki można kupić w kilku punktach na terenie Gorzowa.
Jak zatem przygotować psa do sylwestrowej nocy, która z całą pewnością będzie głośna. Właściciel powinien odpowiednio wcześniej zaplanować spacer ze swoim psem – najlepiej do godz. 16, aby uniknąć momentu największego hałasu. Pod żadnym pozorem nie można wychodzić z czworonogiem na wieczorny spacer. Wtedy możemy być pewni, że zwierzę przestraszy się huku i może nam uciec lub nawet dostać zawału.
Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie zwierzakowi spokojnego miejsca, z dala od okien, które powinny być zasłonięte. Dla lepszego komfortu i zagłuszenia huku można włączyć muzykę, a także zostawić w pobliżu ulubione zabawki oraz przysmaki. Warto również skontaktować się z lekarzem weterynarii i zapytać się czy należy podać środki uspokajające danemu zwierzęciu. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę i samemu dawać jakichkolwiek leków.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |