W sobotę 18 grudnia o godz. dyżurny gorzowskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Łużyckiej w Gorzowie. Na miejsce został wysłany jeden zastęp straży pożarnej oraz pogotowie.
- W mieszkaniu znajdowała się 18-letnia kobieta z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Po uruchomieniu termy gazowej w łazience, detektor wskazał obecność czadu. Mieszkanie zostało przewietrzone, a 18-latka zabrana do szpitala - mówi Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.
Wszystko wskazuje na to, że terma w łazience była nieszczelna. Strażacy przypominają montażu czujki tlenku węgla, ponieważ to urządzenie może uratować nasze życie. Wystarczy umieścić jedną czujkę w pomieszczeniu gdzie znajduje się np. terma gazowa, ponieważ czad nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły - jest bezwonny i bezbarwny.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
- przy niskim stężeniu - przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności
- przy średnim stężeniu - znaczne przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożone odruchy, wymioty, wzrost częstości i głębokości oddechu
- przy wysokim stężeniu - utrata przytomności, napady drgawek, kurcze mięśni, spadek czynności oddechowej, sinica, wstrząs z przyśpieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia.
W pomieszczeniach zamkniętych, przy bardzo wysokim stężeniu tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić tzw. zatrucie błyskawiczne, prowadzące do zgonu. Przy takich stężeniach śmierć może nastąpić natychmiast, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |