W podgorzowskich Ciecierzycach trwają prace przy gigantycznej inwestycji jaką jest budowa gazociągu Baltic Pipe. Co ciekawe, gazociąg znajdzie się również pod dnem rzeki Warty. Pod koniec listopada rozpoczęło się wiercenie otworu na wielką rurę gazociągową o średnicy 1 metra pod Wartą. Natomiast sama głowica wiercąca ma 1,11 metra.
Jest to naprawdę ogromne wyzwanie, ponieważ 1-metrową rurę gazociągu trzeba przepchać pod dnem rzeki Warty na długości 1,4 km. Sam przewiert znajduje się na głębokości 30 metrów, natomiast w najniższym punkcie będzie na głębokości 40 metrów. Rury gazociągu, które znajdą się pod dnem rzeki Warty zostały podzielone na cztery sekcje. Każda z nich waży ponad 200 ton. Połączone odcinki poddano wstępnej próbie szczelności.
- Stosowana przez GAZ-SYSTEM technologia bezwykopowych przewiertów umożliwia mało inwazyjne przekraczanie trudnych geologicznie lub urbanizacyjnie terenów. Na lądowym odcinku gazociągu Baltic Pipe technologię tę wykorzystamy w 120 skrzyżowaniach m.in. z drogami, wiaduktami oraz rzekami – mówi Krzysztof Jackowski, wiceprezes Gaz-System.
Przewidywany termin zakończenia wiercenia pod dnem Warty szacowany jest na połowę stycznia 2022 roku.
Gazociąg Baltic Pipe
Część lądowa Baltic Pipe składa się z budowy dwóch gazociągów: Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty oraz budowy 3 tłoczni. Przewiert pod Wartą znajduje się na trasie gazociągu relacji Goleniów – Lwówek. Łącznie na tej trasie budowy zaplanowano 98 przejść bezwykopowych, w tym 93 przeciski i mikrotunele, 1 HDD oraz 4 przekroczenia Direct Pipe. Obecnie zakończyła się budowa 97 z nich, w tym wykonano przekroczenia rzek: Ina, Pełcz oraz Krąpiel. Przejście pod Wartą będzie ostatnim bezwykopowym przewiertem na tym gazociągu.
Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego na rynek europejski. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.
Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem, tak by 1 października 2022 r. gazociągiem Baltic Pipe popłynął gaz do Polski.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |