• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Gorzów chce kupić kolejne autobusy elektryczne

22 listopada 2021, 09:30, ak
fot. Solaris Bus & Coach
Do połowy lipca 2022 roku do Gorzowa powinno trafić pierwszych 8 elektrycznych autobusów wyprodukowanych przez firmę Solaris Bus & Coach. Ponadto w ramach inwestycji mają zostać wybudowane stacje ładowania w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz na pętli przy ul. Marcinkowskiego, Dekerta i Śląskiej. Jak się okazuje, miasto planuje zakup kolejnych 7 autobusów elektrycznych i chce na ten cel zaciągnąć kredyt w wysokości 15 mln zł. Decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa.

Pod koniec kwietnia 2021 roku władze Gorzowa rozstrzygnęły przetarg na zakup 8 elektrycznych autobusów wraz ze stacjami ładowania. Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach, która jako jedyna złożyła ofertę. Natomiast w połowie maja została podpisana umowa z wykonawcą. Zgodnie z umową, pierwsze elektryczne autobusy powinny zostać dostarczone do Gorzowa do lipca 2022 roku. Koszt inwestycji to 31 mln 94 tys. zł.

Firma Solaris Bus & Coach będzie musiała dostarczyć miastu 8 niskopodłogowych, elektrycznych autobusów klasy MAXI. Ponadto firma będzie musiała zająć się budową niezbędnej infrastruktury ładowania. Na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Kostrzyńskiej zostaną wybudowane cztery stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych. Z kolei na pętlach autobusowych – przy ul. Marcinkowskiego, Dekerta oraz Śląskiej zostaną wybudowane trzy stacje szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Elektryczne Solarisy przyjadą do Gorzowa latem 2022 roku".

Jednak na tym nie koniec inwestycji w autobusy zeroemisyjne. Miasto Gorzów planuje już kolejny zakup autobusów elektrycznych. Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 24 listopada gorzowscy radni zajmą się uchwałą w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na lata 2023-2024 w celu realizacji zadania inwestycyjnego "Zakup autobusów elektrycznych wraz z rozbudową infrastruktury ładowania w Gorzowie etap II". Miasto chce zaciągnąć kredyt w wysokości 15 mln 133 tys. zł, w tym w 2023 roku kwotę 104 tys. zł, a w 2024 roku 15 mln 29 tys. zł. Pokrycie kredytu nastąpi z dochodów własnych miasta. 

Miasto dzięki zabezpieczonym środkom na lata 2023-2024 chce kupić kolejnych 7 elektrycznych autobusów, a także rozbudować infrastrukturę ładowania na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie. 

- Miasto Gorzów jeszcze w 2021 roku złoży wniosek o dofinansowanie zakupu autobusów w ramach ogłoszonego przez NFOŚiGW rządowego programu priorytetowego "Zielony transport publiczny". Nabór wniosków trwa do 20 grudnia. Realizacja zadania zapewni wypełnienie ustawowego udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów w ramach publicznego transportu zbiorowego do 2025 roku - komentuje Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości