• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 67 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Na osiedlu powstaje McDonald’s i Netto. Mieszkańcy chcą budowy ekranów akustycznych

21 listopada 2021, 19:45
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy osiedla Europejskiego, a przede wszystkim bloków przy ul. Londyńskiej 20-26 zwrócili się do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego z petycją w sprawie budowy ekranów akustycznych, które oddzieliłyby ich budynku od McDonalda i sklepu Netto. Skąd pomysł? Gorzowianie nie chcą mieć widoku za zaplecze restauracji i sklepu oraz obawiają się hałasu.

Na skraju osiedla Europejskiego przy ul. Myśliborskiej, a dokładnie obok ronda Europejskiego trwa budowa restauracji McDonald's. Prace idą pełną parą, a otwarcie zaplanowano jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Natomiast tuż obok McDonalda zostanie wybudowany sklep Netto wraz z zespołem handlowo-usługowym. Przygotowano już teren pod budowę i roboty powinny ruszyć w najbliższym czasie.

Jednak mieszkańcom pobliskich bloków przy ul. Londyńskiej 20-26 nie do końca podoba się ta inwestycja. Po pierwsze widok z balkonów będą mieli na zaplecze zarówno McDonalda, jak i sklepu Netto. A po drugie obawiają się hałasu, który będą powodowały pojazdy ciężarowe z dostawami. Dlatego też postanowili napisać do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego petycję w „sprawie możliwości skutecznego oddzielenia restauracji McDonald’s i sklepu Netto od osiedla”.

- Jako mieszkańcy pobliskiego osiedla Europejskiego, a przede wszystkim budynków przy ul. Londyńskiej 20-26 zdajemy sobie sprawę z posiadanego przez firmę prawa do zabudowy, z którego obecnie korzystają realizując przewidziane miejscowym planem obiekty usługowe. Przy czym dotychczas obowiązujące ustalenia określają także konieczność realizacji pasa zieleni izolacyjnej o szerokości 1 metra i wysokości 3 metrów z zastosowaniem gatunków zimozielonych, która ma na celu zapewnić rozdział. Dodatkowo aktualnie przygotowany nowy projekt planu nakazuje lokalizację strefy zieleni urządzonej o szerokości minimalnie 2 metry z zastosowaniem zieleni wysokiej lub ekranów przystosowanych do zieleni pnącej o wysokości minimalnie 2,5 metra. Oznacza to, że już na etapie tworzenia ustaleń dla osiedla Europejskiego dostrzeżono potencjalny konflikt jaki może wystąpić pomiędzy sąsiadującymi ze sobą funkcjami mieszkaniową i usługową. Przy czym dotychczas obowiązujący plan, jak i tworzony w jego miejsce nowy projekt przewidują, że to podmiot realizujący ustalenia na terenie usługowym będzie zobowiązany do zastosowania rozwiązań, które ograniczą lub wyeliminują uciążliwości związane z funkcjonowaniem nowych obiektów – czytamy w petycji napisanej przez mieszkańców os. Europejskiego.

O co chodzi? Mieszkańcy chcą przede wszystkim budowy ekranów akustycznych. - Z naszej strony najlepszym rozwiązaniem będzie budowa ekranu, którego zadaniem będzie przesłonięcie widoku na strefę zaplecza handlowego oraz restauracyjnego, a także ograniczającego hałas związany z pojazdami zapewniającymi dostawy oraz samochodami klientów. A także stworzenie bariery, która uniemożliwi swobodne wejście na teren placu manewrowego przez najmłodszych. Nie mniej istotna jest również kwestia estetyczna. Nowa przegroda powinna być pokryta roślinnością pnącą, najlepiej zimozieloną, która zapewni odpowiedni efekt wizualny, zarówno od strony osiedla jak i obiektów handlowych.

Co na to miasto? Odpowiedź z Urzędu Miasta Gorzowa zostanie udzielona w ustawowym terminie 3 miesięcy, czyli poznamy ją dopiero w lutym 2022 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości