• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Miasto chce sprzedać Dębickiemu mieszkanie za 1% wartości

19 listopada 2021, 15:50
fot. Anna Kluwak
Władze Gorzowa chcą sprzedać Edwardowi Dębickiemu mieszkanie przy ul. Łokietka z 99% bonifikatą . Oznacza to, że pan Edward będzie mógł kupić lokal o powierzchni prawie 130 m.kw. za 3282 zł. Skąd taka decyzja? Miasto tłumaczy, że jest to działanie podjęte z uwagi na całokształt działalności artystycznej Edwarda Dębickiego oraz jego zasługi w promowaniu Gorzowa. Jednak o tym czy zostanie udzielona bonifikata zdecydują radni.

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 24 listopada gorzowscy radni zajmą się uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny. Jak się okazuje, miasto chce udzielić 99% bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkania powierzchni 129 m.kw. przy ul. Łokietka na rzecz Edwarda Dębickiego. Wartość nieruchomości wynosi 328 tys. 270 zł, tym samym mieszkanie ma zostać sprzedane za 1% czyli 3282 zł.

Skąd taka decyzja miasta? Jak tłumaczą władze Gorzowa, zdecydowali się na udzielenie 99% bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkania na rzecz Edwarda Dębickiego w uznaniu zasług na rzecz miasta Gorzowa.

- Edward Dębicki jest znaną postacią na gorzowskiej scenie kulturalnej. W 1955 roku założył w Gorzowie Cygański Teatr Muzyczny "Terno" oraz powołał Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy. Dzięki niemu od 1989 roku są organizowane w Gorzowie Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa". W 2007 roku Edward Dębicki otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Gorzowa, jest także laureatem nagrody kulturalnej prezydenta Gorzowa, która od 22 lat jest przyznawana najwybitniejszym twórcom i osobowością "świata kultury" związanym z naszym miastem. W 2013 roku został honorowym obywatelem województwa lubuskiego. Edward Dębicki został w 2012 roku odznaczony złotym medalem "zasłużony kulturze Gloria Artis", a w 2016 roku prestiżową nagrodą Świadek Historii przyznawaną przez Instytutu Pamięci Narodowej osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. O jego życiu i twórczości powstał film dokumentalny "Choć raz zobacz, jak kręcą się tyle koła wozu. Edward Dębicki" zrealizowany w 2013 roku przez Piotra Wójcika. Mając na względzie całokształt działalności artystycznej Edwarda Dębickiego oraz jego zasługi w promowaniu naszego miasta wnoszę o podjęcie uchwały – mówi Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

To czy jednak Edward Dębicki będzie mógł kupić mieszkanie za 1% jego wartości będzie zależało od gorzowskich radnych, którzy będą musieli się na to zgodzić.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości