• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto odpowiada w sprawie budowy zbiornika i wycinki drzew

18 listopada 2021, 10:58
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa planują budowę kolejnego zbiornika retencyjnego w mieście, tym razem przy ul. Ryskiej na os. Europejskim. Mieszkańcy osiedla zwracali uwagę, że aby wybudować zbiornik trzeba będzie wyciąć drzewa. Głos w tej sprawie zabrała również radna Marta Bejnar-Bejnarowicz. Teraz miasto postanowiło odpowiedzieć na czym będzie polegać inwestycja i że nie wszystkie drzewa zostaną wycięte.

Na początku listopada portal gorzowianin.com w artykule "Zamiast drzew, będzie zbiornik retencyjny. Radna: Proszę się opamiętać!" opisywał sprawę budowy zbiornika retencyjnego przy ul. Ryskiej. Mieszkańcy osiedla zwracali uwagę, że aby zbiorników mógł zostać wybudowany, trzeba będzie wyciąć blisko 90 drzew. Głos w tej sprawie postanowiła zabrać również radna Marta Bejnar-Bejnarowicz, która w mocnych słowach zwróciła się do prezydenta Gorzowa, aby opamiętał się w tej sprawie.

Teraz po dwóch tygodniach, w końcu otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Miasta Gorzowa w sprawie planowanej inwestycji. Miasto postanowiło wytłumaczyć na czym będzie polegać inwestycja i jak to będzie z tą wycinką drzew. Umowę z wykonawcą na budowę zbiornika retencyjnego podpisano w 2021 roku.

- Zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym zbiornik retencyjno-rozsączający powinien zostać zlokalizowany na działce 933/162 i 2498/1. To rozmieszczenie wynika z tego, że w poboczu drogi po stronie południowej działki 933/1621 zlokalizowane jest uzbrojenie terenu w postaci: kanału grawitacyjnego kanalizacji deszczowej DN800, kanału grawitacyjnego kanalizacji sanitarnej DN500, sieci wodociągowej w160, sieci telekomunikacyjnej kablowej, w działce 2498/1 - sieci telekomunikacyjnej kablowej, dwóch sieci elektroenergetycznych kablowych. Po północnej stronie działki 933/162 zlokalizowany jest jeden kabel telekomunikacyjny. Ocena tej sytuacji uzasadnia więc zlokalizowanie zbiornika retencyjno-rozsączającego po stronie północnej. Kolejnym istotnym faktem jest to, że przy ul. Ryskiej znajduje się staw, który również objęty jest kontraktem - zostanie przeprowadzone jego odmulenie, pogłębienie i powiększenie – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak podkreśla miasto, daleko zaawansowane prace związane z inwestycją oraz gwarancje jej finansowania nie pozwalają na dokonywanie zmian w dokumentacji projektowej. - Warto zwrócić jednak uwagę, że w trakcie inwestycji nie nastąpi taka wycinka drzew, jaka pojawiła się w niektórych społecznych przekazach. Odbędzie ona jedynie w granicach pasa drogowego i w obszarze opracowania dokumentacji projektowej – podkreśla Ciepiela.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości