Wiadomości

Dworzec w Gorzowie doczeka się remontu. Ten potrwa ponad dwa lata

12 listopada 2021, 14:33, red
Tak ma wyglądać wyremontowany dworzec w Gorzowie Wielkopolskim
Budowa węzła przesiadkowego w Gorzowie wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania z uwagi na ogromne koszty realizacji inwestycji. Nie patrząc jednak na to, właściciel dworca, czyli PKP SA ogłosiło przetarg na przebudowę samego budynku. Poprzedni remont dworca kolejowego miał miejsce latach 2009-2010.

Jak przewiduje inwestor, remont dworca kolejowego w Gorzowie ma potrwać ponad dwa lata. W tym czasie podróżni będą musieli korzystać z dworca tymczasowego. PKP ma na ten cel przeznaczone niewiele ponad 30 milionów złotych netto. 

Obecny budynek dworca powstał w 1962 r. Jego centralną część zajmuje jednoprzestrzenna hala dworcowa, a po bokach zlokalizowane są dwukondygnacyjne skrzydła boczne. Obok, prostopadle, znajduje się też starszy budynek. Planowanie przebudowy obiektów dworcowych jest bezpośrednio związane z inną inwestycją prowadzoną przez miasto, czyli budową zintegrowanego centrum przesiadkowego. Jednak w tym przypadku miasto Gorzów ma problemy z wyłonieniem wykonawcy, bo oferty, jakie składają chętni do przeprowadzenia remontu, są o minimum 17 milionów droższe, niż zakładany budżet. Ostatni przetarg został unieważniony. Więcej o tym przeczyytasz w artykule pt.: Gorzów: Póki co, nie będzie budowy centrum przesiadkowego

Inwestycja PKP to jednak osobne zadanie. Zmienić się ma sam wygląd zewnętrzny dworca, ale wyremontowany będzie też środek. Jak czytamy w ogłoszeniu o przetargu, w  budynku dworca przewidziano poczekalnie, toalety, kasy kolejowe i autobusowe, pomieszczenia komercyjne, zaplecze socjalne dla przewoźników autobusowych i kolejowych. 

Główny hol dworca ma być wykonany z kamiennej posadzki, stosowane będzie też lastryko. Na piętrze przewidziano pomieszczenia dla Polregio. Przyszły Wykonawca ma przedstawić projekt koncepcyjny wprowadzenia funkcji komercyjnych do skrzydła wschodniego. W budynku północnym znajdą się pomieszczenia dla SOK, TK Telekom i samorządu. Łącznik pomiędzy dworcem a budynkiem północnym.

Termin składania ofert mija 16 grudnia. Szacunkowa wartość zamówienia to 30,371 mln zł netto. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości