Wiadomości

Dworzec w Gorzowie doczeka się remontu. Ten potrwa ponad dwa lata

12 listopada 2021, 14:33, red
Tak ma wyglądać wyremontowany dworzec w Gorzowie Wielkopolskim
Budowa węzła przesiadkowego w Gorzowie wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania z uwagi na ogromne koszty realizacji inwestycji. Nie patrząc jednak na to, właściciel dworca, czyli PKP SA ogłosiło przetarg na przebudowę samego budynku. Poprzedni remont dworca kolejowego miał miejsce latach 2009-2010.

Jak przewiduje inwestor, remont dworca kolejowego w Gorzowie ma potrwać ponad dwa lata. W tym czasie podróżni będą musieli korzystać z dworca tymczasowego. PKP ma na ten cel przeznaczone niewiele ponad 30 milionów złotych netto. 

Obecny budynek dworca powstał w 1962 r. Jego centralną część zajmuje jednoprzestrzenna hala dworcowa, a po bokach zlokalizowane są dwukondygnacyjne skrzydła boczne. Obok, prostopadle, znajduje się też starszy budynek. Planowanie przebudowy obiektów dworcowych jest bezpośrednio związane z inną inwestycją prowadzoną przez miasto, czyli budową zintegrowanego centrum przesiadkowego. Jednak w tym przypadku miasto Gorzów ma problemy z wyłonieniem wykonawcy, bo oferty, jakie składają chętni do przeprowadzenia remontu, są o minimum 17 milionów droższe, niż zakładany budżet. Ostatni przetarg został unieważniony. Więcej o tym przeczyytasz w artykule pt.: Gorzów: Póki co, nie będzie budowy centrum przesiadkowego

Inwestycja PKP to jednak osobne zadanie. Zmienić się ma sam wygląd zewnętrzny dworca, ale wyremontowany będzie też środek. Jak czytamy w ogłoszeniu o przetargu, w  budynku dworca przewidziano poczekalnie, toalety, kasy kolejowe i autobusowe, pomieszczenia komercyjne, zaplecze socjalne dla przewoźników autobusowych i kolejowych. 

Główny hol dworca ma być wykonany z kamiennej posadzki, stosowane będzie też lastryko. Na piętrze przewidziano pomieszczenia dla Polregio. Przyszły Wykonawca ma przedstawić projekt koncepcyjny wprowadzenia funkcji komercyjnych do skrzydła wschodniego. W budynku północnym znajdą się pomieszczenia dla SOK, TK Telekom i samorządu. Łącznik pomiędzy dworcem a budynkiem północnym.

Termin składania ofert mija 16 grudnia. Szacunkowa wartość zamówienia to 30,371 mln zł netto. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości