Wiadomości

Jesienny rejs zabytkowym lodołamaczem Kuna po Warcie

10 listopada 2021, 17:09
fot. archiwum/Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Jeżeli nie macie planów na długi listopadowy weekend, to warto wybrać się na rejs zabytkowym lodołamaczem Kuna i zobaczyć Gorzów z perspektywy rzeki Warty. Zaplanowano dwa rejsy, pierwszy w czwartek, a drugi w niedzielę. Start z portu przy ul. Wał Okrężny. Co istotne, jest to obecnie najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie.

W czwartek 11 listopada oraz w kolejne weekendowe dni na mieszkańców Gorzowa czekają przeróżne wydarzenia kulturalno-sportowe o czym informowaliśmy w artykule "Gorzów: Sprawdź, co będzie się działo 11 listopada w mieście".

Jeżeli ktoś natomiast chce spędzić ten czas w zupełnie inny sposób, na łonie natury i podziwiając piękne widoki, to będzie miał do tego idealną okazję. W rejs po rzece Warcie wypłynie lodołamacz Kuna. W czwartek 11 listopada rejs zaplanowano na godz. 14, natomiast w niedzielę 14 listopada na godz. 11. Jeżeli będzie niska frekwencja, wówczas niedzielny rejs odbędzie się o godz. 14.

Bulwar niestety będzie niedostępny do cumowania dlatego rejsy rozpoczną się w porcie przy ul. Wał okrężny 39 (wjazd od ul. Owczej). - W trakcie rejsu odwiedzimy gorzowski port rzeczny, miasto od strony rzeki oraz most na obwodnicy Gorzowa. Listopad chłodny ale w trakcie rejsu ogrzejemy się przy kominie. Obowiązkowo zabieramy ze sobą maseczki – opowiadają organizatorzy.

Czas trwania rejsu to około 2,5 godziny. Bilety dostępne przed rejsem - bilet normalny – 30 zł oraz bilet ulgowy – 20 zł.

Historia lodołamacza Kuna

Lodołamacz Kuna został zbudowany 1884 w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku jako czwarty z serii lodołamaczy parowych. Na początku nosił nazwę „Ferse”, co jest niemiecką nazwą płynącej przez Kaszuby i wpadającej do Wisły w miejscowości Gniew rzeki Wierzyca. W roku 1940 zmieniono nazwę na „Marder”, a po przybyciu do Polski w roku 1947 nazwano statek „Kuna”, co jest dosłownym tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy. Ostatnia nazwa statku została zachowana także po rewitalizacji.

W 1965 roku wycofano statek ze służby, a w następnym roku pozbawiono wyposażenia i nadbudówek; odtąd oczekiwał jako pusty kadłub na zezłomowanie. W latach 70. odholowano go do Gorzowa, przeznaczając na ponton cumowniczy. W 1981 roku zatonął w basenie stoczniowym i pozostawał na dnie przez prawie 20 lat.

W 2000 roku grupa entuzjastów żeglugi i historii z Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczęła rewitalizację statku. Powołano Stowarzyszenie Wodniaków Gorzowskich "Kuna", którego członkowie poświęcili 6 lat na uzyskanie stosownych zezwoleń, zebranie funduszy, odszukanie i odtworzenie dokumentacji, wreszcie fizyczną odbudowę statku. Odbudowana "Kuna" z zewnątrz wygląda identycznie, jak w czasach pierwszej służby. W sierpniu 2012 r. stowarzyszenie "Kuna" zostało zlikwidowane, a lodołamacz przekazano drugiemu gorzowskiemu stowarzyszeniu wodniaków – "Przystani Gorzów". Przy okazji uzgodniono, że w razie upadku stowarzyszenia statek zostanie przekazany miastu.

Jest to obecnie najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości