• Dziś /-1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

Elektrociepłownia w Gorzowie rezygnuje z węgla!

9 listopada 2021, 13:34
fot. archiwum/Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
W gorzowskim oddziale PGE Energia Ciepła z Grupy PGE powstanie kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 62 MWt. Inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł i pozwoli na całkowite odejście od spalania węgla w elektrociepłowni. Nowa kotłownia ma zostać przekazana do eksploatacji do końca 2023 roku.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie planuje prawdziwą rewolucję, jeżeli chodzi o produkcję ciepła dla mieszkańców. Wszystko dzięki inwestycji wartej ponad 40 mln zł, która pozwoli na całkowite wycofanie z eksploatacji kotła węglowego, czyli spalania węgla. 

Aby było to możliwe, będzie musiała powstać nowa jednostka wytwórcza, która zapewni niezbędną moc cieplną na pokrycie potrzeb lokalnego rynku ciepła. W tym celu postanowiono wybudować kotłownię rezerwowo-szczytową o mocy 62 MWt, w której paliwem podstawowym będzie gaz. 

-  Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nieodłączną częścią miast, w których prowadzimy działalność. Naszą ambicją jest mieć do roku 2030 co najmniej 70 proc. ciepła wytwarzanego z paliw nisko bądź zeroemisyjnych. Aby to osiągnąć w naszych elektrociepłowniach prowadzimy projekty inwestycyjne zmierzające do całkowitego wyeliminowania węgla w procesie produkcji. Prowadzone przez nas działania maja na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w miastach, w których działamy, a także poprawę jakości powietrza, co w konsekwencji przekłada się na zdrowie mieszkańców – mówi Maciej Jankiewicz, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

W ramach projektu powstanie m. in. budynek kotłowni na terenie elektrociepłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem ma być wysokometanowy gaz systemowy. 

- Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej jest ważnym elementem programu inwestycyjnego gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 roku. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni – komentuje Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet S.A. z Katowic, który zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Prace potrwają do końca 2023 roku.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości