• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Napis "I love Gorzów" w końcu powstanie na nadwarciańskich błoniach?

31 stycznia 2023, 08:30, red
wizualizacja
Władze Gorzowa ogłosiły właśnie przetarg na wykonanie podświetlanego napisu „I love Gorzów”, który będzie zasilany przez drzewa solarne. Inwestycja z budżetu obywatelskiego 2021 była kilka razy przekładana i w końcu ma szansę na realizację.

Ustawienie wielkoformatowego napisu "I love Gorzów" to zadanie, które wygrało w kategorii ogólnomiejskiej w ramach budżetu obywatelskiego 2021. Cała instalacja miała zostać ustawiona w 2021 roku na nadwarciańskich błoniach od strony ul. Fabrycznej i zasilana przez drzewa solarne. Niestety w 2021 roku miasto Gorzów nie zrealizowało tej inwestycji i została ona przełożona na 2022 rok, a następnie na 2023 rok.

Jak się okazało, inwestycja może tym razem dojść do skutku, bo władze Gorzowa ogłosiły właśnie przetarg na "Instalację drzew solarnych zasilających napis I love Gorzów". Miasto czeka na zgłoszenia firm do wtorku 14 lutego.

Firma, która wygra przetarg będzie musiała zająć się zaprojektowaniem, wykonaniem i montażem drzewa solarnego (stacji ładowania urządzeń mobilnych) zasilanego w systemie hybrydowym oraz podświetlanego napisu „I love Gorzów” wraz z wykonaniem przyłączyelektrycznych i zasilenia instalacji oraz nawierzchni przepuszczalnej w obrębie projektowanej instalacji przy ul. Fabrycznej

Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg jeszcze w lutym, wówczas wykonawca będzie miał 16 tygodni na realizację inwestycji. To oznacza, że jeżeli prace rozpoczęłyby się na początku marca, to napis „I love Gorzów” powinien być gotowy w czerwcu.

Tak ma wyglądać napis „I love Gorzów”

Napis "I love Gorzów" ma składać się z białych liter o wysokości 2 metrów i będzie długi aż na 18,5 metra. Litery zostaną wykonane ze stali i pomalowane proszkowo farbą strukturalną z efektem skórki pomarańczy na kolor biały. Ciekawostką jest to, że napis będzie miał oświetlenie LEDowe, które będzie miało aż 9 różnych kolorów podświetlenia - zmiana kolorów będzie sterowana zdalnie.

Drzewo solarne ma mieć konstrukcję stalową lub stalowo-aluminiową, a do tego ma zostać pomalowane proszkowo. Do stalowego pnia zostaną przymocowane stalowe lub aluminiowe gałęzie podtrzymujące liście. Część liści będzie stelażem dla paneli fotowoltaicznych. Energia pozyskana przez panele będzie magazynowana w akumulatorach zlokalizowanych w bazie drzewa. Energia będzie wykorzystywana do zasilenia gniazd USB oraz oświetlenia oprawy LED podświetlające koronę drzewa i najbliższe otoczenie. Drzewo będzie miało 9-12 paneli fotowoltaicznych. Ciekawostką jest to, że wokół pnia drzewa zostanie wykonane specjalne siedzisko, gdzie będzie można usiąść i podładować telefon.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości