Wiadomości

Fontanna na Starym Rynku przejdzie renowację

22 października 2021, 08:37
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Władze Gorzowa zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków planują w 2022 roku renowację fontanny Pauckscha na Starym Rynku. Wszystko przez to, że w konstrukcji pojawiły się ubytki, które trzeba naprawić, a rzeźby oczyścić. Na ten cel miasto chce zaciągnąć kredyt w wysokości 120 tys. 500 zł. Decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas październikowej Sesji Rady Miasta Gorzowa.

Władze Gorzowa miały w planach inwestycyjnych na 2021 rok renowację fontanny Pauckscha na Starym Rynku, ponieważ takie zalecenie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. A wszystko przez to, że w jej konstrukcji pojawiły się ubytki. Jednak do samego remontu nie doszło, natomiast miasto zleciło  opracowanie programu prac konserwatorskich  i restauratorskich fontanny

- W programie stwierdzono występowanie spękań oraz odspojeń, liczne ubytki zaprawy. Zlecono wykonanie prac takich jak usunięcie wtórnych oraz zniszczonych odspojonych warstw zapraw wypełniających niecki fontanny oraz oczyszczenie powierzchni niecki. A także uzupełnienie ubytków powierzchni piaskowca, uzupełnienie ubytków zaprawy w spoinach fontanny i scalenie kolorystyczne wykonanych uzupełnień. Ponadto ma zostać przeprowadzona hydrofobizacja powierzchni fontanny oraz oczyszczenie rzeźb - mówi Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Prace przewidziane w programie zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jednak aby wyremontować fontannę, miasto chce zaciągnąć na ten cel kredyt w wysokości 120 tys. 500 zł. Uchwałę w tej sprawie podejmą radni podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 27 października. Radni będą głosowali nad uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na rok 2022 w celu realizacji zadania "Renowacja fontanny na Starym Rynku". 

Jak przekonuje wiceprezydent Olek, zabezpieczenie środków w wysokości 120 tys. 500 zł umożliwi realizację prac przy fontannie w 2022 roku. Tym samym w przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie renowacji fontanny. Pytanie tylko czy znajdzie się chętna firma, która za taką kwotę zajmie się pracami

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości