Wiadomości

Oblepione ściany i balkony. Plaga biedronek azjatyckich w Gorzowie

19 października 2021, 14:38
Druga połowa października, słońce i azjatyckie biedronki, które wręcz oblepiają ściany i balkony. Nasi czytelnicy informują, że biedronki pojawiły się w różnych częściach miasta.

"Jakaś plaga biedronek. Nie wiem tylko, czy u mnie, czy cały Gorzów? W blokach przy rondzie Piłsudskiego jest ich mnóstwo" - pisze Daniel.  Na dowód - nasz czytelnik przesłał zdjęcia i film ze swojego balkonu.

Biedronki azjatyckie to owady inne, niż te, które na co dzień spotykamy na naszych łąkach. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą one z Azji. Na nasz kontynent trafiły pośrednio przez Amerykę, gdzie ściągnięto je do walki z mszycami. W Europie biedronki azjatyckie pojawiły się w 1999 roku, a w Polsce po raz pierwszy znaleziono ją w Poznaniu - w 2006 roku. Od tego czasu biedronki regularnie pojawią się i u nas, a wręcz masowo widzimy je właśnie w październiku. Dlaczego? 

Owady wspinają się po blokach i innych wysokich budynkach. W swoim naturalnym środowisku zimowały na skałach, dlatego też, zanim znajdą schronienie w mieszkaniach, próbują jeszcze ogrzać się na słońcu. Stąd ich obecność w miejscach nasłonecznionych i wręcz masowy szturm na każdy wolny zakamarek.

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

Może tak być, jeśli jesteśmy alergikami. Owady wydzielają substancję, która „w zetknięciu ze skórą człowieka może powodować reakcje alergiczne takie jak astmę, wysypkę lub zapalenie spojówek”. Oczywiście atak jeden biedronki azjatyckiej nie powinien mieć takich konsekwencji, ale w przypadku usuwaniu skupisk owadów, łatwiej jest o przypadkowe przyjęcie zagrażającej dawki substancji. Likwidując więc skupiska biedronek lepiej robić to w rękawiczkach, dobrze zabezpieczając ręce.

Jak odróżnić biedronki zwykłe od azjatyckich? 

Są one o wiele większe, najczęściej spotykane formy mają żółto-pomarańczowe pokrywy ze zmienną (do 20) liczbą czarnych plamek, lub pokrywy są czarne, z 2-4 pomarańczowo-czerwonymi plamami

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości