Wiadomości

Problem z dzikami na Zakanalu. Miasto: Pozostaje wypłaszanie lub odstrzał

19 września 2021, 19:23
fot. archiwum
Czytelniczka Beata zwraca uwagę na problem z dzikami przy ul. Podgórnej na gorzowskim Zakanalu. Jak relacjonuje kobieta po ich ulicy spaceruje stado składające się z aż 14 dzików. Z kolei miasto komentuje, że problem jest im znany i są podejmowane działania w tej sprawie. Jednak dopóki na pobliskich polach znajdują się uprawy kukurydzy, to nie można przeprowadzić skutecznego przepłaszania lub odstrzału dzików.

Tydzień temu portal gorzowianin.com opisywał problem dotyczący dzików na Zakanalu w Gorzowie. Jak opowiada czytelniczka Beata, która zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o interwencję w tej sprawie, przy ul. Podgórnej jest stado składające się z 14 dzików. - Jest tu tyle dzików, że strach wyjść z domu czy z dziećmi na spacer. A co dopiero puścić same dzieci do szkoły. Już nie wiemy co robić, jesteśmy bezsilni – opowiada czytelniczka Beata.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gorzowa z pytaniami czy urzędnicy podjęli jakieś kroki w tej sprawie, a także czy w najbliższym czasie można spodziewać się odstrzału dzików na tym terenie. Urzędnicy odpowiedzieli, że na terenie Gorzowa są podejmowane regularne działania, mające na celu zmniejszenie ilości dzików w granicach administracyjnych miasta, w pobliżu budynków mieszkalnych oraz na terenach użyteczności publicznej. Natomiast od 2018 roku z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa ASF (Afrykański Pomór Świń), ministerstwo środowiska wprowadziło zakaz wywożenia dzików poza granice administracyjne miasta. Brak możliwości odłowu dzików i ich wywozu poza granice miasta powoduje, że pozostaje jedynie wypłaszanie lub odstrzały tych zwierząt.  

- Odstrzały to sposób wywołujący wiele kontrowersji i protesty mieszkańców. Nie może być też prowadzona w sposób nieprzemyślany, wymaga oceny sytuacji. Muszą być zachowane względy bezpieczeństwa. Od 18 stycznia 2021 roku mamy podpisaną umowę z firmą, która na zlecenie miasta zajmuje się wypłaszaniem dzików, a w razie konieczności również ich odstrzałem - komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak przyznaje miasto, problem z dzikami przebywającymi w rejonie ul. Podgórnej jest znany, zarejestrowano zgłoszenia interwencji i przekazano je firmie. Wykonawca dwukrotnie przepłaszał watahę dzików z tego obszaru.

- Przedstawiciele firmy informują, że dziki tam bytujące mają zapewnione idealne warunki do życia, ponieważ w rejonie ulicy Podgórnej są pola uprawne kukurydzy. Uważa też, że dopóki kukurydza nie zostanie skoszona nie ma możliwości skutecznego wypłoszenia dzików z uprawy lub przeprowadzenia odstrzałów. Wykonawca ma na uwadze sprawę tych zgłoszeń, uznaje ją za priorytetową i będzie podejmował odpowiednie działania, pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – tłumaczy Ciepiela.

Informacje o dzikach, pojawiających się na terenach zabudowanych prosimy przekazywać o wydziału ochrony środowiska i rolnictwa całodobowo drogą e-mailową pod adres wsr@um.gorzow.pl lub do straży miejskiej.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości