• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów zajmuje czołowe miejsce w wydatkach na remonty dróg

14 września 2021, 13:37
fot. archiwum
Portal Samorządowy przeanalizował wydatki majątkowe miast wojewódzkich na inwestycje drogowe w latach 2017-2021, które pochodziły z budżetu własnego, nie wliczając w to zewnętrzne dofinansowania. Jak się okazało, Gorzów znalazł się w czołówce miast wojewódzkich, jeżeli chodzi o największe nakłady finansowe na inwestycje drogowe.

Gorzów cały czas jest rozkopany - tak można śmiało określić nasze miasto w ostatnich latach, ponieważ gdzie by się nie pojechało, tam jest prowadzony jakiś remont czy nawet większa przebudowa. Obecnie rozkopane są drogi w praktycznie każdej części miasta. Powoli dobiega remont ul. Kombatantów, prace prowadzone są przy rozbudowie drogi krajowej nr 22, a także przy Chrobrego i Mieszka I, Okólnej, Słonecznej czy Długosza. 

Jak się okazało, Portal Samorządowy przeanalizował właśnie wydatki majątkowe miast wojewódzkich na inwestycje drogowe w latach 2017-2021 - co istotne, pod uwagę brane były jedynie wydatki z budżetu danego miasta, nie wliczając w to dofinansowania z Unii Europejskiej czy rządu. 

Portal Samorządowy podkreśla, że dzięki zestawieniu, które przygotowali widać, jakie są możliwości finansowe miast wojewódzkich oraz jak mocno zmieniały się w ostatnich latach. Trzeba przy tym pamiętać – na co zresztą urzędy zwracają uwagę, że skala wydatków w dużej mierze uzależniona jest mimo wszystko od zewnętrznych dofinansowań.

- Trudno bezpośrednio porównywać wydatki Warszawy do np. Opola, ponieważ pod względem wielkości miasta i budżetu znacznie się one różnią, a w tym przypadku mocno różnią się także długością sieci drogowej. W celu dokonania możliwie jak najbardziej sprawiedliwego zestawienia, postanowiliśmy zatem wziąć pod uwagę wspomnianą łączną długość sieci drogowej, przez którą podzieliliśmy kwoty zaplanowane w budżetach na 2021 rok - informuje Portal Samorządowy.

Wynik jest zaskakujący, ponieważ Gorzów znalazł się na pierwszym miejscu, z wynikiem 474,2 tys. zł jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na 1 kilometr drogi. Pod względem wysokości przelicznika wydatków na 1 km sieci drogowej w czołowej piątce znalazły się jeszcze: Kielce – 410,2 tys. zł; Poznań – 385,5 tys. zł; Wrocław – 352,5 tys. zł; Białystok – 295 tys. zł. Na końcu, nieco wyżej od Olsztyna, uplasowały się: Katowice – 54,5 tys. zł; Lublin – 104,7 tys. zł; Warszawa – 109,8 tys. zł; Bydgoszcz – 110,6 tys. zł.

Jeżeli brana by była pod uwagę wyłącznie kwota przeznaczona na inwestycje drogowe, wówczas Gorzów zająłby 5 miejsce z wynikiem 185,6 mln zł wyprzedzając m.in. takie miasta jak Kraków (175,7 mln zł). 

W przypadku Gorzowa z roku na rok budżet na inwestycje drogowe systematycznie rośnie – w 2017 roku wynosił zaledwie 22 mln zł, w 2018 roku były to 24,9 mln zł, w 2019 roku 27,5 mln. Natomiast w 2020 roku wydatki na inwestycje drogowe wzrosły do 61,5 mln zł, a obecnie budżet jest rekordowy i wynosi aż 185,6 mln zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości