Wiadomości

Wyższe kary dla użytkowników elektrycznych hulajnóg. Można dostać nawet 500 zł mandatu

30 sierpnia 2021, 12:14
fot. archiwum
Do tej pory, nowe przepisy były ignorowane przez osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych. Dlatego też od poniedziałku 30 sierpnia użytkownicy elektrycznych hulajnóg muszą mieć się na baczności. Wszystko przez wyższe kary za nieprawidłową jazdę oraz to, że strażnicy miejscy będą mogli w końcu wystawić mandaty karne.

Hulajnogi elektryczne są coraz bardziej popularne. Niestety do tej pory spora część użytkowników elektrycznych hulajnóg zupełnie ignorowała nowe zasady - jeździła zbyt szybko po chodniku, na jednej hulajnodze poruszały się nawet 2-3 osoby czy przejeżdżały elektryczną hulajnogą przez przejście dla pieszych. Na początku sierpnia portal gorzowianin.com informował o tym, że trzy nastolatki jechały na jednej hulajnodze elektrycznej i przejeżdżały przez przejście dla pieszych (w miejscu gdzie nie ma przejazdu dla rowerów) i zostały potrącone przez kierującego oplem. 

Dlatego też od poniedziałku 30 sierpnia straż miejska zyskała nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. Strażnicy miejscy będą mogli wystawić mandaty użytkownikom hulajnóg elektrycznych, którzy poruszają się na jednośladach w sposób niewłaściwy. Do tej pory mogła to robić jedynie policja.

Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, do kodeksu wykroczeń został wprowadzony nowy artykuł 86a: Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jakie mandaty dla użytkowników hulajnóg elektrycznych?

- do 500 zł mandatu za zbyt szybką jazdę hulajnogą elektryczną po chodniku, czyli poruszaniu się hulajnogą szybciej niż pieszy. A także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

- od 300 do 500 zł mandatu za poruszanie się hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środków odurzających

- 200 zł mandatu za korzystanie podczas jazdy z telefonu

- 100 zł mandatu za przewożenie innej osoby lub zwierzęcia

- 100 zł mandatu za przejechanie hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości