• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 63 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Pięć par pociągów dalekobieżnych z Gorzowa. Zobacz nowości!

25 sierpnia 2021, 19:20, mk
foto: Marcin Kluwak
Potwierdzają się nasze pierwsze informacje o zwiększeniu ilości pociągów dalekobieżnych odjeżdżających z Gorzowa. Od grudnia 2021 roku pasażerowie z naszego miasta zyskają dodatkowe połączenie z południem Polski. Zniknie niestety poranny pociąg do Gdyni.

Matejko, Lubuszanin, Dionizos, Zamoyski i Bory Tucholskie. To będzie pięć par pociągów, które zamierza uruchomić z Gorzowa nasz narodowy przewoźnik - PKP Intercity. Chociaż tak naprawdę to tylko jeden pociąg będzie rozkładowo rozpoczynał i kończył swój bieg w Gorzowie. Pozostałe połączenia będą realizowane na zasadzie wagonów bezpośrednich dołączanych do innych składów w Zbąszynku, czy - uwaga - Zielonej Górze. 

Ale po kolei. Pierwszy z Gorzowa odjedzie IC Lubuszanin do Lublina. Skład ruszy o 4:46 z Gorzowa, a tuż przed 6:00 zostanie podłączony w Zbąszynku do składu z Zielonej Góry. Pociąg o 7:20 będzie w Poznaniu, 10:28 w Warszawie i 12:50 w Lublinie. 

O 6:28 z Gorzowa wyruszy IC Matejko do Przemyśla przez Wrocław i Kraków, a raczej jego niewielka część. Wagony z naszego miasta muszą dojechać do Zielonej Góry, gdzie zostaną podłączone do właściwego składu jadącego na trasie Szczecin - Przemyśl. W Zielonej Górze IC Matejko będzie o 8:39, we Wrocławiu o 11:08, w Krakowie o 14:36, Rzeszowie 16:49, a do Przemyśla pociąg ma planowo dotrzeć tuż po godzinie 18:00.

Dwie minuty po godzinie 9:00 z Gorzowa wyjedzie TLK Zamoyski do Lublina. To połączenie dość dobrze znane mieszkańcom naszego miasta. Zamoyski pojedzie bowiem przez Strzelce Krajeńskie (9:28), Nowe Drezdenko (9:42), Krzyż (9:55), Piłę, Bydgoszcz, Toruń i przez Warszawę Centralną (15:28) dotrze do Lublina o 17:49. TLK Zamoyski to właśnie będzie ten jedyny skład, który nie będzie łącznikiem do innego pociągu.

Takim jest np. IC Dionizos do Warszawy Wschodniej. Pociąg wyjedzie z Gorzowa o 14:52, po godzinie 16:00 zostanie przyłączony w Zbąszynku do składu jadącego z Zielonej Góry. Tuż przed 17 będzie w Poznaniu, o 20:19 w Warszawie Centralnej, a swój bieg zakończy o 20:36 w Warszawie Wschodniej.

Na deser zostawiamy jedyne połączenie, które zostało nam do Trójmiasta. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że pożegnamy się z pociągiem TLK Kociewie. Próbowaliśmy dowiedzieć się bezpośrednio u przewoźnika, jakie są przyczyny likwidacji porannego pociągu z Gorzowa do Trójmiasta, ale w tej sprawie otrzymaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź z Biura Prasowego PKP Intercity: „O zmianach w rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2021/2022 będziemy informować bliżej terminu jego wdrożenia”. Na pytanie dotyczące frekwencji w pociągu TLK Kociewie otrzymaliśmy jedynie odpowiedź, że takie dane są „tajemnicą handlową przedsiębiorstwa”.

Mieszkańcom naszego miasta pozostaje więc pociąg TLK Bory Tucholskie, który jedzie na trasie z Kostrzyna do Gdyni. Z Gorzowa skład rusza o 15:59, w Krzyżu jest o 16:49, w Chojnicach o 18:41, w Gdańsku o 20:42, a w Gdyni o 21:07.

Na koniec warto zaznaczyć, że wszystkie wyżej wymienione połączenia, jak i godziny odjazdu czy przyjazdu do/z poszczególnych stacji nie są jeszcze ostatecznie zatwierdzone. Wciąż jest to tylko planowany rozkład, który obowiązywać ma od 12 grudnia 2021. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości