Wiadomości

Pięć par pociągów dalekobieżnych z Gorzowa. Zobacz nowości!

25 sierpnia 2021, 19:20, Marcin Kluwak
foto: Marcin Kluwak
Potwierdzają się nasze pierwsze informacje o zwiększeniu ilości pociągów dalekobieżnych odjeżdżających z Gorzowa. Od grudnia 2021 roku pasażerowie z naszego miasta zyskają dodatkowe połączenie z południem Polski. Zniknie niestety poranny pociąg do Gdyni.

Matejko, Lubuszanin, Dionizos, Zamoyski i Bory Tucholskie. To będzie pięć par pociągów, które zamierza uruchomić z Gorzowa nasz narodowy przewoźnik - PKP Intercity. Chociaż tak naprawdę to tylko jeden pociąg będzie rozkładowo rozpoczynał i kończył swój bieg w Gorzowie. Pozostałe połączenia będą realizowane na zasadzie wagonów bezpośrednich dołączanych do innych składów w Zbąszynku, czy - uwaga - Zielonej Górze. 

Ale po kolei. Pierwszy z Gorzowa odjedzie IC Lubuszanin do Lublina. Skład ruszy o 4:46 z Gorzowa, a tuż przed 6:00 zostanie podłączony w Zbąszynku do składu z Zielonej Góry. Pociąg o 7:20 będzie w Poznaniu, 10:28 w Warszawie i 12:50 w Lublinie. 

O 6:28 z Gorzowa wyruszy IC Matejko do Przemyśla przez Wrocław i Kraków, a raczej jego niewielka część. Wagony z naszego miasta muszą dojechać do Zielonej Góry, gdzie zostaną podłączone do właściwego składu jadącego na trasie Szczecin - Przemyśl. W Zielonej Górze IC Matejko będzie o 8:39, we Wrocławiu o 11:08, w Krakowie o 14:36, Rzeszowie 16:49, a do Przemyśla pociąg ma planowo dotrzeć tuż po godzinie 18:00.

Dwie minuty po godzinie 9:00 z Gorzowa wyjedzie TLK Zamoyski do Lublina. To połączenie dość dobrze znane mieszkańcom naszego miasta. Zamoyski pojedzie bowiem przez Strzelce Krajeńskie (9:28), Nowe Drezdenko (9:42), Krzyż (9:55), Piłę, Bydgoszcz, Toruń i przez Warszawę Centralną (15:28) dotrze do Lublina o 17:49. TLK Zamoyski to właśnie będzie ten jedyny skład, który nie będzie łącznikiem do innego pociągu.

Takim jest np. IC Dionizos do Warszawy Wschodniej. Pociąg wyjedzie z Gorzowa o 14:52, po godzinie 16:00 zostanie przyłączony w Zbąszynku do składu jadącego z Zielonej Góry. Tuż przed 17 będzie w Poznaniu, o 20:19 w Warszawie Centralnej, a swój bieg zakończy o 20:36 w Warszawie Wschodniej.

Na deser zostawiamy jedyne połączenie, które zostało nam do Trójmiasta. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że pożegnamy się z pociągiem TLK Kociewie. Próbowaliśmy dowiedzieć się bezpośrednio u przewoźnika, jakie są przyczyny likwidacji porannego pociągu z Gorzowa do Trójmiasta, ale w tej sprawie otrzymaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź z Biura Prasowego PKP Intercity: „O zmianach w rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2021/2022 będziemy informować bliżej terminu jego wdrożenia”. Na pytanie dotyczące frekwencji w pociągu TLK Kociewie otrzymaliśmy jedynie odpowiedź, że takie dane są „tajemnicą handlową przedsiębiorstwa”.

Mieszkańcom naszego miasta pozostaje więc pociąg TLK Bory Tucholskie, który jedzie na trasie z Kostrzyna do Gdyni. Z Gorzowa skład rusza o 15:59, w Krzyżu jest o 16:49, w Chojnicach o 18:41, w Gdańsku o 20:42, a w Gdyni o 21:07.

Na koniec warto zaznaczyć, że wszystkie wyżej wymienione połączenia, jak i godziny odjazdu czy przyjazdu do/z poszczególnych stacji nie są jeszcze ostatecznie zatwierdzone. Wciąż jest to tylko planowany rozkład, który obowiązywać ma od 12 grudnia 2021. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości