• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Czym jeździ statystyczny 19-latek i 64-latek oraz ile płaci za ubezpieczenie?

28 lipca 2021, 12:30, red
fot. czytelnik Damian
Rankomat.pl przygotował zestawienie za pierwsze półrocze 2021 roku, jeżeli chodzi o ceny ubezpieczenia OC w odniesieniu do wieku kierowców i marek pojazdów. Jak się okazało emeryt może kupić polisę OC już za niecałe 500 zł. Tymczasem młody i niedoświadczony kierowca za ubezpieczenie auta musi zapłacić nawet cztery razy więcej. Jednak nie tylko wiek wpływa na tę różnicę – młodsi jeżdżą znacznie starszymi pojazdami słynącymi z większej mocy silnika.

Serwis rankomat.pl przygotował porównanie cen obowiązkowego ubezpieczenia OC w odniesieniu do wieku kierowcy oraz marek pojazdów. Ranking został przygotowany na podstawienie danych za pierwsze półrocze 2021 roku. Jak się okazuje, wiek kierowcy i jego historia ubezpieczenia są kluczowymi czynnikami wpływającymi na cenę polisy. Jednak ważne są także dane techniczne oraz wiek jego pojazdu. 

Dlatego eksperci rankomat.pl przyjrzeli się preferencjom motoryzacyjnym 19-latków i 64-latków, ponieważ ci pierwsi płacą za OC najwięcej, natomiast ci drudzy – najmniej. W I półroczu 2021 roku średnia cena polisy OC dla 64-latka w porównywarce rankomat.pl wyniosła 488 zł, a dla 19-latka 2129 zł. W efekcie różnica w wysokości składki wynosi ponad 300% na korzyść doświadczonego kierowcy.

- W ocenie ubezpieczycieli młode i niedoświadczone za kierownicą osoby, są o wiele bardziej skłonne do ryzykownych zachowań na drodze. W związku z tym mogą powodować więcej szkód, co oznacza dla nich droższe ubezpieczenie auta. Natomiast doświadczeni właściciele pojazdów, latami wypracowujący zniżki za bezszkodową jazdę i mogą przez to liczyć na niższe składki OC. Najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć przepłacenia za polisę, jest porównanie ofert – komentuje Kamil Sztandera, ekspert rankomat.pl.

Niestety dla młodych kierowców, takie działanie towarzystw ubezpieczeniowych uzasadniają policyjne statystyki. W 2020 r. wskaźnik liczby wypadków drogowych na 10 tys. populacji wśród osób w przedziale wiekowym 18-24 lata wyniósł 13,82; a powyżej 60 roku życia jedynie 3,55.

Okazuje się, że w I półroczu 2021 roku osoby w wieku 19 lat zgłaszały najczęściej do ubezpieczenia model BMW seria 3, natomiast kierowcy 64-letni deklarowali, że posiadają opla astrę. Starsi kierowcy posiadali równocześnie młodsze o 5 lat pojazdy. Co ciekawe, pomimo niewielkiego stażu za kierownicą, 2% wszystkich 19-letnich kierowców zdążyło już spowodować szkodę. Natomiast wśród 64-latków do co najmniej jednej szkody w swojej historii ubezpieczenia przyznało się 27% właścicieli pojazdów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/3 Ceny ubezpieczenia OC

1/3 Ceny ubezpieczenia OC

2/3 Ceny ubezpieczenia OC

2/3 Ceny ubezpieczenia OC

3/3 Ceny ubezpieczenia OC

3/3 Ceny ubezpieczenia OC

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości