• Dziś /-1°
  • Jutro /1°
Wiadomości

Prace przy rozbiórce dawnej leżakowni piwa wstrzymane! Jest wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków [zdjęcia]

21 lipca 2021, 11:33
Teren z pozostałościami po dawnej leżakowni piwa przy ul. Walczaka kupił deweloper. Inwestor otrzymał pozwolenie na rozbiórkę piwnic, ponieważ chciał w tym miejscu wybudować apartamentowiec. Jednak prace zostały zablokowane, ponieważ do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło pismo z prośbą o wpisanie do rejestru zabytków podziemnych magazynów leżakowni dawnego browaru Ehrenberga.

Na początku lipca portal gorzowianin.com informował jako pierwszy o tym, że działkę na której mieszczą się pozostałości po leżakowni piwa, czyli piwnic Ehrenberga przy ul. Walczaka kupił deweloper. Natomiast obecny plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę w tym miejscu budynku mieszkalnego wielorodzinnego z dopuszczeniem usług, gastronomii i handlu. Planowana zabudowa do pięciu kondygnacji naziemnych i do dwóch kondygnacji podziemnych. 

Dlatego też deweloper chciał w tym miejscu wybudować apartamentowiec, więc uzyskał pozwolenie na rozbiórkę piwnic i ruszył w pracami. Na początek został uporządkowany teren działki – wycięto drzewa oraz krzaki. Następnie miała się rozpocząć wielka demolka, czyli wyburzenie pozostałości po leżakowni. Jednak w ostatnich dniach prace zostały wstrzymane.

Jak się okazało, inwestycja została zablokowana, ponieważ do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło pismo z prośbą o wpisanie do rejestru zabytków podziemnych magazynów leżakowni dawnego browaru Ehrenberga.

- Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Warta". Na czas prowadzonego postępowania inwestor został zobowiązany do wstrzymania prac rozbiórkowych piwnic Ehrenberga. Na przyszły tydzień została zaplanowana wizja lokalna tego miejsca. Jeżeli obiekt zostanie wpisany do rejestru zabytków, wówczas inwestor nie będzie mógł wyburzyć piwnic, a jedynie je zaadaptować. Również postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków może zostać umorzone, wówczas właściciel terenu będzie mógł ruszyć z dalszymi pracami – komentuje Błażej Skaziński, kierownik delegatury Lubuskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości