• Dziś /7°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze 10°/1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzowianie będą mogli w końcu skorzystać z miejskiego programu in vitro

20 lipca 2021, 10:49, ak
Władze Gorzowa wybrały placówkę medyczną, która zajmie się realizacją miejskiego programu in vitro dla mieszkańców Gorzowa w latach 2021-2024. Niedługo rozpocznie się nabór par, które będą chciały skorzystać z programu, natomiast pierwsze zabiegi ruszą we wrześniu. Jeszcze w tym roku z pomocy skorzysta około 20 par.

Podczas marcowej Sesji Rady Miasta Gorzowa została podjęta uchwała w sprawie  przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Gorzowa w latach 2021-2024". Temat in vitro wywołał prawdziwą burzę podczas sesji. Radny PiS tłumaczył, że in vitro to eksperyment medyczny i zarodek to człowiek, który jest zabijany. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

W czerwcu miasto ogłosiło konkurs ofert na wybór podmiotu medycznego, który zajmie się realizacją programu. Natomiast we wtorek 20 lipca władze Gorzowa poinformowały, że na realizatora w latach 2021-2024 programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego w latach 2021-2024” w ramach przeprowadzone konkursu ofert wybrało podmiot Medi Partner sp. z o.o. - InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań.

Miasto podpisze z umowę z wykonawcą jeszcze w lipcu, tak aby program mógł ruszyć ruszyć już od września 2021 roku. Miasto przeznaczyło 650 tys. zł na realizację programu in vitro w latach 2021-2024 z zastrzeżeniem, że w 2021 roku będzie to 100 tys. zł, w 2022 roku - 150 tys. zł, w 2023 roku – 200 tys. zł i w 2024 roku – 200 tys. zł. 

- Cieszę się, że udało się po wielu miesiącach dyskusji, przekonywania, dojść do tego momentu gdzie jesteśmy teraz. Mamy już wybrany podmiot, który zajmie się realizacją programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego w latach 2021-2024”. Niedługo rozpocznie się nabór par do programu. Natomiast pierwsze zabiegu ruszą we wrześniu. W tym roku mamy do wykorzystania 100 tys. zł, więc jak dobrze pójdzie to z programu jeszcze w 2021 roku skorzysta około 20 par. Będziemy na bieżąco reagować jeśli zapotrzebowanie będzie większe, zwiększając kwotę przyznaną na dany rok- mówi Piotr Wilczewski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Po tym, jak miasto podpisze umowę z InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań poznamy szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania się par chcących skorzystać z programu in vitro. 

Kryteria udziału w programie in vitro

Uczestnikami programu będą pary niemogące zrealizować planów rozrodczych poprzez spontaniczną koncepcję, które spełniają następujące kryteria:

- wiek kobiety mieści się w przedziale 20 - 43 lat wg rocznika urodzenia; 

- spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;

- są mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego;

- wyraziły zgodę na poniesienie kosztów kriokonserwacji i przechowywania zarodków

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości