• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 30 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Jaka powinna być organizacja ruchu przy Kazimierza Wielkiego? Miasto czeka na opinie mieszkańców [sonda]

22 czerwca 2021, 12:53
fot. Anna Kluwak
Władze Gorzowa chcą zmienić organizację ruchu przy ul. Kazimierza Wielkiego, a dokładnie przy drodze dojazdowej. Pod uwagę brane są trzy różne warianty, ale zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, miasto chce poznać opinię mieszkańców na ten temat.

Jest szansa na zamianę organizacji ruchu na drodze wspomagającej wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego. To droga, która stanowi dojazd dla mieszkańców. Miasto rozważa wprowadzenie zmian, by usprawnić ruch i poprawić bezpieczeństwo. Pod uwagę brane są trzy warianty. 

Ewentualne zmiany w organizacji ruchu polegać mogą na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego z dopuszczeniem ruchu rowerowego w obu kierunkach w formie tzw. kontraruchu (jazda rowerzystów „pod prąd” bez wyznaczania pasa rowerowego). Jednakże ruch jednokierunkowy wiąże się z wydłużeniem drogi przy dojeździe do posesji, co na bazie doświadczeń miasta powoduje kontrowersje.

- Jednak zanim podjęta zostanie decyzja, chcemy poznać opinię mieszkańców. Prosimy gorzowian o mailową wypowiedź w tej sprawie, jeżeli chodzi o wybranie najlepszego ich zdaniem wariantu. Swoje opinie można wysyłać na maila wdr@um.gorzow.pl lub oddać głos w ankiecie – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ankieta

Jaka powinna być organizacja ruchu przy drodze dojazdowej przy ul. Kazimierza Wielkiego?

  • Wariant 1 - Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drodze wspomagającej z kierunkiem ruchu od ul. Kukuczki do ul. Okrzei oraz kontraruchem rowerowym.24.78%
  • Wariant 2 - Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drodze wspomagającej z kierunkiem ruchu od ul. Okrzei do ul. Kukuczki oraz kontraruchem rowerowym. 9.85%
  • Wariant 3 - Pozostawienie ruchu dwukierunkowego – stan istniejący.65.37%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 335

Wariant 1 - Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drodze wspomagającej z kierunkiem ruchu od ul. Kukuczki do ul. Okrzei oraz kontraruchem rowerowym. Jest to wariant rekomendowany przez Wydział Dróg. Rozwiązanie poprawia czytelność skrzyżowania z ul. Kukuczki przy przejeździe przez torowisko tramwajowe. Ponadto zaproponowany kierunek ruch jest spójnym z dalszym odcinkiem drogi wspomagającej – odcinek od Chodkiewicza do Pałacu Ślubów.

Wriant 2 - Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drodze wspomagającej z kierunkiem ruchu od ul. Okrzei do ul. Kukuczki oraz kontraruchem rowerowym. Jest to wariant niezalecany, ponieważ zwiększy natężenie ruchu na skrzyżowaniu z ul. Kukuczką gdzie dodatkowo zlokalizowany jest przejazd przez torowisko tramwajowe.

Wariant 3 - Pozostawienie ruchu dwukierunkowego – stan istniejący. Rozwiązanie umożliwia ruch dwukierunkowy dla wszystkich uczestników ruchu. Wadą rozwiązania jest ograniczona szerokość drogi, utrudniająca wymijanie się pojazdów i pieszych. Zaletą rozwiązania jest uspokojenie wynikające z konieczności zatrzymania czy ograniczenia prędkości przy wymijaniu się.

Uwaga, żaden z wariantów nie przewiduje poszerzenia drogi, wykonania miejsc postojowych czy likwidacji strefy zamieszkania, która wnosi specjalne zasady ruchu na drodze (pierwszeństwo pieszych, zakaz parkowania w miejscach niewyznaczonych czy ograniczenie prędkości do 20 km/h).

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości