• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

IMGW ostrzega przed upałami. Miasto uruchamia kurtyny wodne

17 czerwca 2021, 11:00, red
fot. archiwum
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami na terenie Gorzowa. W najbliższych dniach na terenie całego województwa lubuskiego obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia. Temperatury osiągną nawet 34 stopnie Celsjusza w cieniu. Natomiast w słońcu będzie znacznie upalniej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach dla Gorzowa i całego województwa lubuskiego. Temperatura maksymalna w cieniu wyniesie od 30 do 34 stopni Celsjusza w cieniu. Natomiast temperatura minimalna w nocy to 18-21 stopni Celsjusza. 

Ostrzeżenie przed upałami obowiązuje od godz. 14 w czwartek 17 czerwca do godz. 19 w poniedziałek 21 czerwca. W związku z upałami, władze Gorzowa postanowiło uruchomić od piątku 18 czerwca do niedzieli 20 czerwca kurtyny wodne. Te będą chłodzić przechodniów w godz. 11-19 w pięciu lokalizacjach na terenie miasta. Kurtyny zostaną uruchomione: przy murach obronnych (naprzeciwko dawnej łaźni), na skwerze przed dawnym Empikiem, na Starym Rynku, przy dworcu PKP oraz na Bulwarze Wschodnim.

- Kurtyny wodne uruchamiane są wówczas, kiedy przewidywany jest upał, czyli temperatura w cieniu przekracza wartość 30 stopni Celsjusza. Co istotne, najwyższa odczuwalna temperatura nie występuje w samo południe, jak się powszechnie uważa, tylko w godzinach popołudniowych od godz. 15 do 17. Stąd m. in. funkcjonowanie kurtyn aż do godziny 19. Funkcjonowanie kurtyn w przyszłym tygodniu będzie uzależnione od pogody, ponieważ w poniedziałek 21 czerwca prognozowane są burze – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości