Obecny Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie, który mieści się przy ul. Podmiejskiej, swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Dlatego też władze WORD zastanawiały się nad jego rozbudową, modernizacją i przystosowaniem do warunków XXI wieku.
- Warunki w jakich egzaminujemy kandydatów na kierowców oraz w jakich szkolimy i pracujemy, dalece odbiegają od oczekiwanych standardów, dlatego niezbędne było podjęcie działań w kierunku zmiany istniejącej sytuacji. Opcjonalnie mógł to być remont starego obiektu bez możliwości rozwoju, bądź budowa nowego, który w naszej ocenie mógłby służyć nie tylko do egzaminowania ale również, aby mógł zaspakajać szeroko pojęte potrzeby społeczeństwa lokalnego i nie tylko, związanego z motoryzacją i bezpieczeństwem w ruchu drogowym - komentuje Halina Lebiedź, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie.
Dlatego też władze WORD chcą iść o krok dalej i jeżeli budować nowy obiekt, to na taką skalę, której nikt dotąd nie realizować, oczywiście przy wsparciu środków finansowych pochodzących z funduszy europejskich. Tak zrodził się plan budowy Lubuskiego Centrum Ruchu Drogowego, które miałoby być najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie. Co istotne, utworzenie LCRD zostało zapisane w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Obecnie trwają prace koncepcyjne. Szacunkowy koszt inwestycji to 30-40 mln. zł.
Lubuskie Centrum Ruchu Drogowego
Ma to być najnowocześniejszy ośrodek egzaminowania i szkolenia w kraju, połączony z ośrodkiem badawczym nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, niezależnymi placami manewrowymi dla różnych kategorii, miejscem do edukacji, czyli miasteczkiem ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży, torem do doskonalenia techniki jazdy, salą z symulatorami jazdy.
Wszystko ma być zasilane odnawialnymi źródłami energii, pochodzącymi z ekranów fotowoltaicznych. LCRD ma mieć również własne ujęcie wody, a wszystko po to, aby zminimalizować koszty i w perspektywie zasilać samochody elektryczne lub hybrydowe z własnego źródła.
W składzie kompleksu Lubuskiego Centrum Ruchu Drogowego, nie powinno również zabraknąć nowoczesnej sali konferencyjnej ogólnie dostępnej dla społeczności lokalnej oraz do organizacji m.in. prelekcji, wykładów branżowych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Wszystko to jednak pomysły i plany, które mamy nadzieję zrealizować przy zaangażowaniu i wsparciu samorządów. Taką pomoc w postaci gruntów, już wstępnie pozostawiają do dyspozycji władze m. Gorzowa i ościennej gminy. Jednakże kluczowa sprawa dotyczy kwestii finansowych, czyli wszystko jak zwykle, będzie uzależnione od możliwości pozyskania finansowania – opowiada Lebiedź.
Lubuskie Centrum Ruchu Drogowego miałoby powstać przy ul. Walczaka, w stronę wyjazdu na Różanki.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |