• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

W Gorzowie ma powstać Lubuskie Centrum Ruchu Drogowego na miarę XXI wieku

27 maja 2021, 11:00
fot. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie
Władze Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie planują inwestycję, jakiej w naszym mieście jeszcze nie było. Chcą wybudować Lubuskie Centrum Ruchu Drogowego, które będzie najnowocześniejsze w Europie. W ramach inwestycji planowana jest budowa nie tylko nowych placów manewrowych dla samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, ale również toru do doskonalenia jazdy czy miasteczka ruchu drogowego dla dzieci.

Obecny Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie, który mieści się przy ul. Podmiejskiej, swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Dlatego też władze WORD zastanawiały się nad jego rozbudową, modernizacją i przystosowaniem do warunków XXI wieku.

- Warunki w jakich egzaminujemy kandydatów na kierowców oraz w jakich szkolimy i pracujemy, dalece odbiegają od oczekiwanych standardów, dlatego niezbędne było podjęcie działań w kierunku zmiany istniejącej sytuacji. Opcjonalnie mógł to być remont starego obiektu bez możliwości rozwoju,  bądź budowa nowego, który w naszej ocenie mógłby służyć nie tylko do egzaminowania ale również, aby mógł zaspakajać szeroko pojęte potrzeby społeczeństwa lokalnego i nie tylko, związanego z motoryzacją i bezpieczeństwem w ruchu drogowym - komentuje Halina Lebiedź, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie.

Dlatego też władze WORD chcą iść o krok dalej i jeżeli budować nowy obiekt, to na taką skalę, której nikt dotąd nie realizować, oczywiście przy wsparciu środków finansowych pochodzących z funduszy europejskich.  Tak zrodził się plan budowy Lubuskiego Centrum Ruchu Drogowego, które miałoby być najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie. Co istotne, utworzenie LCRD zostało zapisane w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Obecnie trwają prace koncepcyjne. Szacunkowy koszt inwestycji to 30-40 mln. zł.

Lubuskie Centrum Ruchu Drogowego

Ma to być najnowocześniejszy ośrodek egzaminowania i szkolenia w kraju, połączony  z ośrodkiem badawczym nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, niezależnymi placami manewrowymi dla różnych kategorii, miejscem do edukacji, czyli miasteczkiem ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży, torem do doskonalenia techniki jazdy, salą z symulatorami jazdy. 

Wszystko ma być zasilane odnawialnymi źródłami energii, pochodzącymi z ekranów fotowoltaicznych. LCRD ma mieć również własne ujęcie wody, a wszystko po to, aby zminimalizować koszty i w perspektywie zasilać samochody elektryczne lub hybrydowe z własnego źródła.

W składzie kompleksu Lubuskiego Centrum Ruchu Drogowego, nie powinno również zabraknąć nowoczesnej sali konferencyjnej ogólnie dostępnej dla społeczności lokalnej oraz do  organizacji m.in. prelekcji, wykładów branżowych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Wszystko to jednak pomysły i plany, które mamy nadzieję zrealizować przy zaangażowaniu i wsparciu samorządów. Taką pomoc w postaci gruntów, już wstępnie pozostawiają  do dyspozycji władze m. Gorzowa i ościennej gminy. Jednakże kluczowa sprawa dotyczy kwestii finansowych, czyli wszystko jak zwykle, będzie uzależnione od możliwości pozyskania finansowania – opowiada Lebiedź. 

Lubuskie Centrum Ruchu Drogowego miałoby powstać przy ul. Walczaka, w stronę wyjazdu na Różanki.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości