Wiadomości

Wynajem mieszkań w Holandii. Czy to dobry czas, by szukać dla siebie 4 kątów?

19 maja 2021, 09:22, materiał partnera, 22
Wielu naszych rodaków początkowo wyjeżdża do Holandii na miesiąc, dwa do pracy. Z biegiem lat ten czas się wydłuża, aż nierzadko w końcu zapada decyzja, by przenieść się tam na stałe i ułożyć sobie życie od nowa.

Czy teraz jest dobry czasz na nowy start, na wynajęcie mieszkania w Holandii? Czy własne mieszkanie lub dom w krainie tulipanów to realne marzenie dla Polaka?

 GlosPolski.nl - przewodnik dla Polaków w Holandii

Wielu z nas swoją przygodę z Holandią zaczęło w szkole średniej lub na studiach. Jeździło się na truskawki, aby dorobić do czesnego, czy mieć na drobne przyjemności w nadchodzącym roku szkolnym, akademickim. Później wielu nie potrafiąc znaleźć pracy w kraju, znów wybierało Niderlandy. Jeździło do pracy na trzy miesiące, a potem przywoziło euro do domu. Z czasem te interwały stawały się coraz dłuższe, a człowiek wsiąkał w holenderski styl życia.

W końcu przychodzi czas, w którym należy podjąć decyzję: kolejny wyjazd i powrót, a może zabrać rodzinę ze sobą i rozpocząć tam nowe życie? Za tym drugim rozwiązaniem często przemawia standard i prostota życia w Niderlandach. Lepsza ochrona zdrowia, lepsza pomoc socjalna, zdaniem wielu dużo przyjaźniejsi ludzie i ogólna łatwość życia czy znalezienia pracy zachęca do osiedlania się w krainie tulipanów.
Aby zamieszkać w Holandii, potrzebne są nawet skromne, ale własne cztery kąty. Mało kogo stać na zakup domu czy mieszkania. Pozostaje więc wynajem mieszkań w Holandii. Czy to się jednak teraz opłaca?

Niderlandzki problem

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Praktycznie na każdej stronie polonijnej ogłoszenia z Holandii zachęcają nas do wyboru ślicznego domu/apartamentu/mieszkania w nowo wybudowanym bloku. Czy te oferty, pomimo iż stworzone zostały w języku polskim, są skierowane do Polaków?

Tak, ich autorzy zastrzegają sobie jedynie, iż nie chcą wynajmować agencjom pracy. Polską rodzinę przyjmą z otwartymi rękami. Szybko jednak okazuje się, iż rzeczywistość nie jest tak piękna jak mogłoby się wydawać.

Idealny moment

Niektórzy sądzą, iż poszukiwanie mieszkania podczas pandemii to doskonały pomysł. Owszem wiele domów i mieszkań stoi pustych. Wcześniej „gniazdowały” w nich agencje pracy. Teraz jednak, gdy o zatrudnienie nieco ciężej ofert jest mniej, mniej jest i pracowników migrujących. Oprócz tego również wielu Polaków boi się przyjazdu do Holandii z racji pandemii. W efekcie, przynajmniej pozornie, jest w czym wybierać.

Ceny w górę

W praktyce jednak nie jest tak różowo. Wynajem mieszkań w Holandii to często bardzo drogi biznes. Niektórzy ekonomiści wskazują, iż bardziej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny i postawić dom samemu. Wszystko dlatego, iż koszt czynszu nierzadko oscyluje w okolicy raty kredytu. Różnica polega zaś na tym, iż po spłacie zobowiązań dom jest nasz.
Skąd te wysokie ceny? Holandia od lat boryka się z ogromnym deficytem na rynku mieszkaniowym. Rząd obiecuje zmiany. Niestety na obietnicach przeważnie się kończy. Budowa nowych bloków, domów idzie wyjątkowo powoli. Z jednej strony winne są temu obostrzenia koronowe, z drugiej ekologia i normy azotowe, które w ciągu ostatnich lat dosłownie sparaliżowały branżę budowlaną.

Rynek wtórny

Nieco lepiej jest na rynku wtórnym. Tu faktycznie można znaleźć mieszkanie na prawie każdą kieszeń. Niestety bardzo często za ceną idzie również jakość. Część okazji to domu i mieszkania po agencjach pracy. Wiele z nich wymaga dużego wkładu własnego i generalnego remontu. To na szczęście nie przeszkadza wielu naszym rodakom. Polak to urodzona złota rączka i potrafi wiele zrobić sam. Przed wynajęciem takiego „M”, należy jednak dokładnie zapoznać się z umową, a jeśli jest ona po niderlandzku udać się do polskiego prawnika lub tłumacza. W Holandii są bowiem ludzie potrafiący żerować na Polakach. Wynajmują oni zrujnowane mieszkanie na pół roku, rok, a potem, gdy nasi rodacy je wyremontują, podnoszą koszty najmu tak, by pozbyć się już niechcianych lokatorów i zaoferować ten metraż Holendrom. Na szczęście dzięki polskim rzeczoznawcom i organom takim jak Huurcommissie (Komisja do spraw wynajmu), do której można się zgłosić, gdy wydaje się nam, że opłata jest zbyt wysoka, tego typu przypadki można powoli policzyć na palcach jednej ręki.

Warto więc wynajmować?

Wróćmy więc do pytania, czy wynajem mieszkania w Holandii się teraz opłaca? Naszym zdaniem tak. W najbliższym czasie ceny na pewno nie pójdą w dół, ponieważ na rynku nie przybędzie nowych mieszkań. Brak pracowników migrujących pozwoli zaś znaleźć czasem naprawdę metrażowe perełki. Jeśli więc tylko jesteśmy pewni swoich zarobków, warto przejrzeć ogłoszenia z Holandii dotyczące własnego M. Być może uda się w nich znaleźć nowe, własne gniazdko na dalsze lata życia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości