Wiadomości

Gorzów chce kupić kolejne niskopodłogowe tramwaje

7 maja 2021, 12:14
fot. archiwum
Władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji planują zakup kolejnych, nowych tramwajów. Tym razem w planach jest zakup 8 niskopodłogowych pojazdów. Miasto stara się obecnie o dofinansowanie na ten cel

Miasto Gorzów kupiło 14 nowych, niskopodłogowych tramwajów Twist od Pesy. Nowoczesne tramwaje wożą mieszkańców po ulicach miasta od 2 lipca 2020 roku, a sami gorzowianie są bardzo zadowoleni z nowych pojazdów. Dlatego też władze Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji przymierzają się do zakupu kolejnych, nowych tramwajów. Tym razem chodzi o zakup 8 sztuk niskopodłogowych tramwajów.

Ta inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach projektu „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie – tabor tramwajowy i infrastruktura techniczna – etap II”. Jego zakres ma obejmować zakup 8 nowych tramwajów oraz modernizację torów tramwajowych w zakresie przebudowy torowiska na placu manewrowym Miejskiego Zakładu Komunikacji. 

Władze Gorzowa starają się obecnie o dofinansowanie na ten cel. Miasto złożyło uwagi w trakcie konsultacji społecznych do Krajowego Planu Odbudowy, wśród których postulowało między innymi o umożliwienie wsparcia rozwoju miejskiego transportu szynowego. W ramach KPO prowadzona będzie dystrybucja środków między innymi poprzez program operacyjny będący następcą POIiŚ. Ponadto gorzowscy urzędnicy w lutym 2021 roku wysłali pismo do ministerstwa funduszy i polityki regionalnej dotyczące sfinansowania z nowej perspektywy tego projektu.

- Ministerstwo poinformowało o wciąż trwających pracach nad projektem Umowy Partnerstwa 2021-2027, kluczowego dokumentu mającego określać cele, zakres i warunki wsparcia ze środków polityki spójności w nowej perspektywie finansowej. Aktualnie trwają analizy uwag zgłoszonych w procesie konsultacji społecznych przedmiotowego dokumentu. Jednocześnie ministerstwo poinformowało, o przyjęciu otrzymanego z Urzędu Miasta Gorzowa pisma, jako głosu w dyskusji nad kształtem przyszłej interwencji krajowego programu – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak podkreśla Miejski Zakład Komunikacji, chce sukcesywnie wymienić cały tabor tramwajowy, tak aby żaden z mieszkańców nie poczuł się poszkodowany. - Chodzi tutaj zwłaszcza o mieszkańców os. Piaski, gdzie po przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I wrócą do kursowania tramwaje. Na początek będą to wiekowe helmuty, jednak kiedy uda nam się pozyskać środki finansowe, wymienimy wszystkie helmuty na nowoczesne tramwaje. Chcemy zapewnić naszym pasażerom komfort podróżowania – mówi Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie. Jeżeli uda się otrzymać dofinansowanie, wówczas miasto wspólnie z MZK rozpisze przetarg. Czy będą to tramwaje Twist od Pesy? Tego nie wiadomo, ponieważ specyfikacja tramwajów zostanie przygotowana na nowo. 

Jednak nowe tramwaje trafią nie tylko na os. Piaski, ale również na nową linię tramwajową nr 4 na os. Górczyn, która ma powstać w najbliższych latach. Miasto również stara się o pozyskanie środków na ten cel.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości