Wiadomości

Drukarka laserowa czy atramentowa?

5 kwietnia 2021, 23:22, red,8
źródło: gyn9037 / Shutterstock.com
Każdy kto rozważa zakup drukarki musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepiej postawić na drukarkę atramentową czy też laserową. Co prawda na rynku są także urządzenia igłowe, termiczne lub LED jednak stanowią one znikomy procent i zazwyczaj kupujący rozważają wyłącznie wspomniane drukarki laserowe oraz atramentowe, w związku z czym w niniejszym porównaniu pominięto pozostałe rodzaje urządzeń drukujących.

Koszty związane z zakupem oraz eksploatacją

Czy któraś z tych drukarek jest tańsza w zakupie oraz eksploatacji? Jeszcze do nie dawna drukarki laserowe były droższe od atramentowych jednak trzeba przyznać, że sprawa nie jest taka oczywista bo współcześnie różnie w cenach są coraz mniejsze i tak naprawdę równie dobrze można znaleźć bardzo tanie drukarki laserowe. Kupując jeden bądź drugi typ drukarki warto zwrócić uwagę na ceny tuszy oraz tonerów tak aby wymiana części eksploatacyjnych nie była wysokim kosztem. Podsumowując, cena drukarek laserowych i atramentowych zależy od modelu urządzenia i raczej nie jest czymś co mocno wyróżnia jeden lub drugi typ drukarki. Natomiast jeśli chodzi o cenę druku to tutaj tańszy jest druk monochromatyczny wykorzystujący tonery na co pozwala drukarka laserowa. Natomiast gdy mówimy o druku kolorowym to zazwyczaj bardziej ekonomiczne są drukarki atramentowe zasilane tuszem.

Szybkość i jakość druku

Wyraźna różnica jest widoczna w kwestii związanej z szybkością druku. Drukarki laserowe co prawda rozgrzewają się dłużej i czasami w odróżnieniu do drukarek atramentowych nie są gotowe od razu po uruchomieniu, jednak gdy już się włączą są w stanie drukować dużo szybciej niż drukarki atramentowe. 

Jakość druku w drukarkach atramentowych mocno zależy od wybranego modelu drukarki. Budżetowe modele mogą pozostawiać wiele do życzenia w kwestii jakości. Natomiast modele z wyższej półki potrafią drukować z zadowalającą jakością. Natomiast w przypadku drukarek laserowych z reguły nawet budżetowe rozwiązania są gwarancją nienagannego druku. 

Podsumowując, lepsza jest drukarka laserowa czy atramentowa? Naszym zdaniem zarówno drukarki atramentowe jak i laserowe mają swoje plusy. Trzeba mieć na uwadze, że zarówno jeden jak i drugi typ urządzenia się sprawdza, jednak kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego modelu urządzenia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości