Wiadomości

Hawelańska i Wełniany Rynek zmienią swoje oblicze. Będzie więcej zieleni i mniej miejsc parkingowych

16 marca 2021, 14:38
fot. archiwum
Władze Gorzowa ogłosiły właśnie przetarg na modernizację deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Inwestycja zakłada, że ul. Wełniany Rynek będzie nadal przejezdna, ale pierwszeństwo będą mieli piesi. Ponadto miejsca postojowe na tej ulicy zostaną zlikwidowane, a ich miejsce zajmą ogródki gastronomiczne. Całość uzupełni zieleń, drzewa oraz elementy małej architektury. Wykonawca będzie miał 7 miesięcy na realizację wszystkich prac.

Temat przebudowy i zmian ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej nie spodobał się części mieszkańców Gorzowa i przedsiębiorców. Skrajne emocje wywołało zwłaszcza zabranie miejsc parkingowych i ustawienia w ich miejscu dużych donic. Urzędnicy chcą, aby centrum miasta było bardziej przyjazne dla mieszkańców, dlatego też chcą uspokoić ruch i zlikwidować nielegalne parkowanie na chodnikach.

Władze Gorzowa realizują zapowiedziane zmiany i właśnie ogłosiły przetarg na modernizację deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Na ten cel miasto ma przeznaczone 2 mln zł. Chętne firmy mogą składać swoje oferty do piątku 2 kwietnia.

Firma, która wygra przetarg będzie musiała zająć się robotami budowlanymi związanymi z modernizacją ul. Hawelańskiej i ul. Wełniany Rynek polegającej na przebudowie istniejącej nawierzchni deptaku ul. Hawelańskiej na odcinku od ul. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Wełniany Rynek, łącznie z placem wokół Studni Czarownic. A także przebudową ul. Wełaniany Rynek na odcinku od ul. Sikorskiego do Hawelańskiej.  onadto pracę obejmą przebudowę istniejącego odwodnienia, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego czy zjazdów. Ponadto wykonawca będzie musiał się zająć budową sieci wodociągowej wraz z wymianą istniejących przyłączy w granicy pasa drogowego. Istniejącą sieć wodociągową należy zlikwidować lub trwale zaślepić. 

Dodatkowo wykonawca będzie musiał dokonać nowych nasadzeń zieleni, a także ustawić nowe ławki, śmietniki, stojaki rowerowe i słupki blokujące wjazd pojazdów – będą to wysuwane słupki blokujące wjazd od strony Studni Czarownic, natomiast od strony deptaku przy ul. Sikorskiego zostanie zamontowana specjalna barierka uniemożliwiająca wjazd. Zlikwidowane zostaną miejsca postojowe od wysokości sklepu Kaczorek do studni czarownic - obecnie część miejsc jest i tak wyłączona za sprawą donic.

Natomiast w rejonie budynku nr 4a przy ul. Wełniany Rynek przewidziano kopertę dla osób niepełnosprawnych oraz jedną kopertę na wyłączność dla pojazdów zaopatrzenia na czas za i wyładunku do 15 minut. Miejsca parkingowe znajdą się natomiast na początkowym odcinku ul. Wełniany Rynek od strony ul. Sikorskiego. 

Według dokumentacji do której dotarł portal gorzowianin.com, na deptaku przy ul. Hawelańskiej zostaną wykonane wyniesione rabaty (2m na 2m), trwale związane z gruntem przeznaczone pod nasadzenia drzew. Przy ul. Wełniany Rynek powstanie ciąg pieszo-jezdny, bez wydzielenia jezdni. Ponadto przy ul. Hawelańskiej i ul. Wełniany Rynek zostaną przygotowane miejsca nasadzeń drzew bezpośrednio w gruncie (rabata 1,5m na 1,5m w poziomie chodnika wraz z ozdobną kratą wokół pnia drzew).

Miasto przekaże wykonawcy plac budowy do 14 dni od podpisania umowy, natomiast firma która wygra przetarg będzie musiała zrealizować wszystkie prace w ciągu 7 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości