Wiadomości

Mieszkańcom nie podobają się zmiany w centrum Gorzowa

13 listopada 2019, 18:43, red
fot. Urząd Miasta Gorzowa
Trzeci tydzień trwają testy przy ul. Wełniany Rynek i ul. Hawelańskiej w Gorzowie. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z nowych rozwiązań i likwidacji miejsc postojowych. Jak się okazuje, w planach nie ma stworzenia nowych miejsc postojowych i niewykluczone, że opłaty za parkowanie w centrum zostaną podwyższone.

Pod koniec października przy ul. Wełniany Rynek i ul. Hawelańskiej zostały wprowadzone zmiany w ramach projektu „Centrum Gorzowa od-nowa”. Na czas testów ograniczono prędkość samochodów do 20 km/godz, a na całej szerokości jezdni został dopuszczony ruch pieszych. Natomiast parkowanie zostało ograniczone do pasa dla około 6 pojazdów przy ul. Wełniany Rynek. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do czwartku 14 listopada.

Zapytaliśmy się czytelników portalu gorzowianin.com "Czy deptak przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej sprawdza się?". Głosy w naszej ankiecie oddały 1423 osoby. Jak się okazało, aż 50,88% głosujących (724 osoby) stwierdziły, że deptak nie sprawdza się. Z kolei takie rozwiązanie podobało się 36,54% głosujących (520 osób). Natomiast 7,73% czytelników (110 osób) zaznaczyło odpowiedź "Trudno powiedzieć", a 4,85% głosujących (69 osób) nie miało w tej kwestii zdania.

Ankieta

Czy deptak przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej sprawdza się?

  • Tak36.54%
  • Nie50.88%
  • Trudno powiedzieć7.73%
  • Nie mam zdania4.85%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1423

Z kolei urbanista Paweł Jaworski wraz z zespołem, który testuje rozwiązania projektu opublikowała właśnie raport ze spotkań z gorzowianami podczas których były omawiane zmiany i problemy z którymi borykają się nie tylko przedsiębiorcy, ale również zwykli mieszkańcy.

Chociaż miasto twierdzi, że wprowadzone zmiany podobają się mieszkańcom, to nie wszyscy są zadowoleni z takich rozwiązań. Gorzowianie biorący udział w dotychczasowych spotkaniach zgłosili potrzebę stworzenia nowych miejsc postojowych w centrum Gorzowa. Jednak firma odpowiedzialna za testy przy ul. Hawelańskiej stwierdziła, że stworzenie nowych miejsc postojowych w centrum jest w ich ocenie bezzasadne. - W strefie 10-minutowego dojścia są dostępne parkingi, w których w tym momencie można znaleźć miejsce do parkowania - czytamy w raporcie.

Mieszkańcy wnioskowali o zwiększenie liczby kart wjazdu na podwórka dla osób, które posiadają więcej niż jedno auto. Jednak nic z tego nie wyjdzie. - Przyznanie jednej karty parkingowej na jeden lokal w budynkach przylegających do dwóch podwórek przy ul. Sikorskiego zostanie utrzymane. Już w tym momencie jest wydanych więcej kart, niż dostęonych miejsc postojowych w obrębie tych teremów. Wydawanie dodatkowych dokumentów spowoduje tylko wzrost konkurencji o przestrzeń do parkowania. Dlatego też osoby posiadające więcej niż jedno auto mogą je parkować w strefie płatnego parkowania - czytamy wyjaśnienie urbanistów.

Z kolei przedsiębiorcy chcieliby, aby stworzono nowe miejsca postojowe dla klientów w systemie rotacyjnym. - Rotacyjność miejsc postojowych zostanie wymuszona poprzez zmiany w strefie płatnego parkowania, w szczególności podniesienie stawki godzinowej w centrum. Do prac nad zmianą zasad parkowania miasto przystąpi na początku 2020 roku – odpowiadają eksperci.

Właściciele firm, które mają swoje lokale przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej zgłosili również potrzebę wprowadzenia miejsca dla dostaw oraz określonych godzin dostaw na fragmentach deptakowych. Natomiast eksperci nie przewidują zmian i odpowiadają, że zakaz parkowania pojazdów dokonujących dostawy na odcinkach deptakowych zostanie utrzymany. Priorytetem jest zachowanie pieszego charakteru tych odcinków. Jak przekonują urbaniści, wprowadzenie tam stanowisk postojowych i zapewnienie do nich dojazdu w określonych godzinach jest obarczone ryzykiem powrotu do stanu sprzed testowania zmian, kiedy kierowcy nie przestrzegali ustalonych zasad.

Ponadto przedsiębiorcy chcieliby, aby została zwiększona liczba miejsc postojowych dla dostaw. Takie jedno miejsce zostanie zlokalizowane przy ul. Hawelańskiej obok Studni Czarownic. Natomiast rozwiązaniem dla właścicieli stoisk w pasażu handlowym jest wydzierżawienie miejsc postojowych znajdujących się na terenie podwórka na tyłach pasażu. Jeżeli znajdą się zainteresowani przedsiębiorcy, miasto wówczas przedstawi propozycje.

Kolejne zmiany, bardziej rygorystyczne zostaną wprowadzone do piątku 15 listopada do soboty 30 listopada. Wówczas zostanie wprowadzony całkowity zakaz parkowania przy ul. Wełniany Rynek. Na fragmentach ulic, które już obecnie są deptakami, utrzymany zostanie zakaz ruchu. Obejmie on również dostawy, gdyż miejsca przeznaczone i zarezerwowane do za i wyładunku wyznaczone zostaną przed piekarnią oraz restauracją Dream Burger.

Mieszkańcy, którzy chcą zgłosić swoje uwagi na temat rozwiązań wprowadzonych przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej mogą przyjść do punktu konsultacyjnego przy Studni Czarownic w piątek 15 listopada w godz. od 11 do 17 oraz na spotkanie, które odbędzie się 28 listopada o godz. 17 w dawnym klubie Lamus przy ul. Sikorskiego.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości