• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 31 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Czy ubezpieczenie OC może przedłużyć się automatycznie?

10 marca 2021, 14:38, red
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Czy ubezpieczenie OC może przedłużyć się automatycznie? To pytanie często zadają sobie kierowcy. W temacie automatycznego odnowienia umowy ubezpieczenia OC narosło już wiele mitów. Niedopilnowanie kwestii ważnej polisy komunikacyjnej może wiązać się z naprawdę dotkliwymi karami. Dlatego warto wiedzieć, kiedy polisa OC przedłuży się automatycznie, a w jakich sytuacjach sam będziesz musiał zadbać o ciągłość ubezpieczenia.

Koniec umowy równa się koniec ochrony?

Prawo nakłada na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązek posiadania ważnej polisy komunikacyjnej. Kolejnym obowiązkiem kierowcy jest dbałość o zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Nawet jeden dzień bez ważnej polisy OC wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Nie zawsze jednak niedochowanie terminu i nieodnowienie umowy ubezpieczenia będzie wiązało się z konsekwencjami. Tych unikniesz wówczas, kiedy polisa OC przedłuży się automatycznie. Do jej odnowienia dojdzie jednak tylko w ściśle określonym przypadku.

Automatyczne przedłużenie OC, czyli kiedy jesteś chroniony?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, na 14 dni przed końcem umowy, ma obowiązek poinformować klienta o zbliżającym się terminie i zaproponować nową ofertę ubezpieczeniową. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możesz złożyć najpóźniej na dzień przed jej wygaśnięciem. Jednak w jednym konkretnym przypadku, umowa OC przedłuży się automatycznie, a Ty będziesz nadal chroniony - wyjaśniają eksperci firmy Beesafe.

Polisa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego automatycznie odnowi się tylko wówczas, gdy samochód pozostaje własnością tego samego właściciela. Pamiętaj, że w takiej sytuacji łatwo jednak wpaść w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia. To będzie miało miejsce wówczas, gdy nie wypowiesz ochrony u dotychczasowego ubezpieczyciela, a podpiszesz nową umowę z kolejnym towarzystwem. Z umowy automatycznie przedłużonej będziesz mógł zrezygnować w dowolnym czasie, jednak miej na uwadze to, że będziesz musiał zapłacić za dni, w których obowiązywała podwójna ochrona.

Zakup samochodu a ubezpieczenie OC: co z polisą?

W zdecydowanie trudniejszej sytuacji będą właściciele samochodu, który w ciągu roku zmienił właściciela, a także ci korzystający z krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kupisz samochód z ważną polisą komunikacyjną, jej ważność wygaśnie dokładnie ostatniego dnia umowy. Polisa nie przedłuży się automatycznie, a jeśli w tym samym czasie nie podpiszesz nowej umowy OC, pozostaniesz bez ważnej ochrony. Konsekwencje takiej sytuacji mogą być naprawdę dotkliwe. Jeśli samochód pozostanie bez ważnej polisy przez więcej niż 14 dni, będziesz musiał zapłacić karę za brak OC, która w 2021 roku wynosi aż 5600 zł.

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, warto sfinalizować zakup ubezpieczenia OC wcześniej. Pamiętaj też, że w łatwy sposób możesz wyliczyć składkę ubezpieczenia, którą przyjdzie Ci zapłacić. Tutaj pomocny okaże się kalkulator OC Beesafe, który na podstawie podanych przez Ciebie danych, w kilka minut wyliczy cenę ubezpieczenia i zaproponuje Ci najkorzystniejszą ofertę.

Ubezpieczenie OC na raty czy ubezpieczenie krótkoterminowe?

Kolejną sytuacją, w której ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie będzie zakup ubezpieczenia krótkoterminowego. Warto pamiętać, że w przypadku zawarcia umowy na krócej niż 12 miesięcy, ochrona ubezpieczeniowa nie odnowi się automatycznie.

Trzecią i zarazem ostatnią sytuacją, w której OC nie przedłuży się z automatu, będzie zakup ubezpieczenia na raty. Wówczas, w przypadku zaległości ze spłatą jakiejkolwiek raty, ubezpieczyciel nie może wymówić Ci umowy i ma obowiązek kontynuowania ochrony. W takiej sytuacji jednak ochrona będzie trwała do ostatniego dnia ważności umowy i ani jeden dzień dłużej. Pamiętaj jednak, że zaległości w spłacie OC mogą zakończyć się także postępowaniem sądowym i komorniczym.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości