Wiadomości

Coraz mniej sedanów na ulicach. Czy to już ich koniec?

9 marca 2021, 13:45, red, 11
To żadna tajemnica, że obecnie obserwujemy historyczne zmiany, jakie zachodzą na rynku samochodowym. Chociaż kilka lat temu nie było to aż tak oczywiste, to obecnie SUV-y znacznie wyprzedzają sedany. Chodzi zarówno o ich produkcję, jak i sprzedaż. Na przestrzeni ostatnich lat kilka czołowych marek takich jak np. Ford znacznie zmniejszyło ilość dostępnych sedanów. Dlaczego tak się dzieje i czy sedany odchodzą już do lamusa? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Rozmiar i wygoda

Bardzo dużo osób, które postanowiły przesiąść się z sedana na SUV-a, chwaliło przede wszystkim jego rozmiary. Kolejną kwestię "na plus" SUV-ów było ogólne poczucie wygody i komfortu. W sedanach kierowcy usadowieni są znacznie niżej niż w SUV-ach. Takie położenie fotela kierowcy sprawia, że jest on narażony na większe bóle w szczególności przy dłuższych trasach.

Dodatkowo wsiadanie i wysiadanie z SUV-a jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku sedanów. SUV lepiej spełnia także inne oczekiwania klientów. W szczególności chodzi tu o osoby posiadające dzieci. Ich załadunek w samochodowych fotelikach jest znacznie bardziej funkcjonalny właśnie w SUV-ach. Kierowcy coraz częściej zwracają większą uwagę na historię danego pojazdu. Historię oraz dokładną specyfikację pojazdu można sprawdzić za pośrednictwem takich stron jak: checkcardna.com

Bezpieczeństwo

Kolejnym z powodów systematycznej utraty zainteresowania kierowców sedanami są obawy związane z ich bezpieczeństwem. Prawdą jest, że dzisiejsze pojazdy są znacznie bezpieczniejsze niż te sprzed kilkunastu lat. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku kolizji na drodze zawsze mniejszy pojazd będzie bardziej poszkodowany.

W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Buffalo wykazano, że prawdopodobieństwo poniesienia śmierci w wypadku samochodowym jest 7 razy większe, gdy kierowca i pasażerowie siedzą w samochodzie osobowym, a nie w SUV-ie. Dlatego też większa ilość osób jeżdżących SUV-ami sprawia, że kierowcy podczas wyboru nowego samochodu są poniekąd zmuszeni do dokonania podobnego wyboru. W innym przypadku ich szanse na drogach są mniejsze, a to nie jest w ich korzyści.

O bezpieczeństwo należy zadbać nie tylko na drodze, ale także podczas wyboru samochodu. W szczególności, gdy zakupu pojazdu dokonuje się w komisach samochodowych. Pomocnym przy takim zakupie może skorzystanie z dekodera VIN. Więcej informacji o tej technologii można znaleźć na:bestvindecoder.com

Koszty

Przez wiele lat dużym minusem SUV-ów były wysokie koszty generowane przez duże spalanie. Producenci tego typu pojazdów postarali się jednak o to, aby nowsze modele były bardziej paliwooszczędne. Oczywiście nadal spalają więcej niż sedany. Różnica ta jest jednak obecnie dość niewielka i wcale nie działa już na niekorzyść SUV-ów. W szczególności jest to zauważalne w Stanach Zjednoczonych gdzie na przestrzeni ostatnich lat cena paliwa spadła. Obniżka cen paliwa zabrała sedanom jeden z ostatnich argumentów. Przewaga ta zniwelowała szanse na wzrost sprzedaży sedanów, którym będzie trudno powrócić do poziomu sprzed kilku lat.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości