Coraz mniej sedanów na ulicach. Czy to już ich koniec?

9 marca 2021, 13:45, red, 11
To żadna tajemnica, że obecnie obserwujemy historyczne zmiany, jakie zachodzą na rynku samochodowym. Chociaż kilka lat temu nie było to aż tak oczywiste, to obecnie SUV-y znacznie wyprzedzają sedany. Chodzi zarówno o ich produkcję, jak i sprzedaż. Na przestrzeni ostatnich lat kilka czołowych marek takich jak np. Ford znacznie zmniejszyło ilość dostępnych sedanów. Dlaczego tak się dzieje i czy sedany odchodzą już do lamusa? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Rozmiar i wygoda

Bardzo dużo osób, które postanowiły przesiąść się z sedana na SUV-a, chwaliło przede wszystkim jego rozmiary. Kolejną kwestię "na plus" SUV-ów było ogólne poczucie wygody i komfortu. W sedanach kierowcy usadowieni są znacznie niżej niż w SUV-ach. Takie położenie fotela kierowcy sprawia, że jest on narażony na większe bóle w szczególności przy dłuższych trasach.

Dodatkowo wsiadanie i wysiadanie z SUV-a jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku sedanów. SUV lepiej spełnia także inne oczekiwania klientów. W szczególności chodzi tu o osoby posiadające dzieci. Ich załadunek w samochodowych fotelikach jest znacznie bardziej funkcjonalny właśnie w SUV-ach. Kierowcy coraz częściej zwracają większą uwagę na historię danego pojazdu. Historię oraz dokładną specyfikację pojazdu można sprawdzić za pośrednictwem takich stron jak: checkcardna.com

Bezpieczeństwo

Kolejnym z powodów systematycznej utraty zainteresowania kierowców sedanami są obawy związane z ich bezpieczeństwem. Prawdą jest, że dzisiejsze pojazdy są znacznie bezpieczniejsze niż te sprzed kilkunastu lat. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku kolizji na drodze zawsze mniejszy pojazd będzie bardziej poszkodowany.

W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Buffalo wykazano, że prawdopodobieństwo poniesienia śmierci w wypadku samochodowym jest 7 razy większe, gdy kierowca i pasażerowie siedzą w samochodzie osobowym, a nie w SUV-ie. Dlatego też większa ilość osób jeżdżących SUV-ami sprawia, że kierowcy podczas wyboru nowego samochodu są poniekąd zmuszeni do dokonania podobnego wyboru. W innym przypadku ich szanse na drogach są mniejsze, a to nie jest w ich korzyści.

O bezpieczeństwo należy zadbać nie tylko na drodze, ale także podczas wyboru samochodu. W szczególności, gdy zakupu pojazdu dokonuje się w komisach samochodowych. Pomocnym przy takim zakupie może skorzystanie z dekodera VIN. Więcej informacji o tej technologii można znaleźć na:bestvindecoder.com

Koszty

Przez wiele lat dużym minusem SUV-ów były wysokie koszty generowane przez duże spalanie. Producenci tego typu pojazdów postarali się jednak o to, aby nowsze modele były bardziej paliwooszczędne. Oczywiście nadal spalają więcej niż sedany. Różnica ta jest jednak obecnie dość niewielka i wcale nie działa już na niekorzyść SUV-ów. W szczególności jest to zauważalne w Stanach Zjednoczonych gdzie na przestrzeni ostatnich lat cena paliwa spadła. Obniżka cen paliwa zabrała sedanom jeden z ostatnich argumentów. Przewaga ta zniwelowała szanse na wzrost sprzedaży sedanów, którym będzie trudno powrócić do poziomu sprzed kilku lat.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości