• -1 10°/1°
  • Dziś 10°/3°
  • Jutro /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Problemy pasażerów na trasie z Kostrzyna do Gorzowa

8 stycznia 2021, 11:44, red
Nadeszły mroźniejsze dni i tabor używany przez naszych kolejowych przewoźników psuje się na potęgę. Tylko w czwartek na trasie Kostrzyn – Gorzów na części trasy odwołano trzy pociągi, wiele składów notowało opóźnienia.

O kłopotach komunikacyjnych na trasie z Kostrzyna do Gorzowa Wielkopolskiego poinformowała jedna z naszych czytelniczek. - Dziś już trzeci pociąg odwołany. Dwa REGIO i teraz intercity. Na komunikację zastępczą czeka się wieki. Ludzie marzną. Obecnie TLK stoi w Nowinach Wielkich. Komunikacja zastępcza już jest i będzie musiała zawieźć ludzi aż do Gdyni, co będzie na pewno w nocy. Codziennie są podobne problemy – pisała w wiadomości na naszej redakcji czytelniczka.

Faktycznie, jak udało nam się ustalić, problemy zaczęły się już przed południem. Pociąg 88344 nie wyjechał na tory, w jego miejsce wprowadzono autobusową komunikację zastępczą. Z utrudnieniami musieli zmagać się też pasażerowie kolejnych składów. W Nowinach Wielkich zepsuł się skład TLK Bory Tucholskie. Dalszą podróż w kierunku Gdyni pasażerowie kontynuowali również autobusem. Opóźnione były też inne pociągi – było to naturalną konsekwencją wcześniejszych awarii.

Utrudnienia na trasie z Kostrzyna do Gorzowa i dalej do Krzyża występują także dziś. Z powodu problemów z taborem, pierwszy poranny pociąg z Kostrzyna – REGIO Ujście Warty wyjechał ze stacji początkowej z 24-minutowym opóźnieniem. Tyle samo opóźnienia miał ten pociąg przy odjeździe z Gorzowa.

Aktualizacja: Pociąg na trasie z Kostrzyna do Krzyża (wyjeżdżający z Gorzowa około 12:30) został odwołany na całej trasie. W jego miejsce nie wprowadzono nawet zastępczej komunikacji autobusowej. 

O komentarz w sprawie utrudnień zwróciliśmy się do lubuskiego oddziału POLREGIO. Niestety, zielonogórski rzecznik tej spółki do 14 stycznia jest niedostępny. Ważny głos w sprawie częstych awarii taboru kolejowego zabrał za to Robert Trębowicz, specjalista ds. kolei i twórca Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.

- Niestety, nie unikniemy takich sytuacji, dopóki obie spółki (PKP IC oraz Polregio) będą borykały się z brakami taborowymi. Gdyby siatka połączeń dalekobieżnych PKP IC z Gorzowa była większa, teoretycznie istniałaby jakaś rezerwa taborowa. Przy zaledwie 4 połączeniach dziennie jest to problematyczne. Bardziej zastanawia sytuacja w Polregio. Zakładałem, że zakup dwóch zespołów trakcyjnych 36WEhd na trasę Kostrzyn - Gorzów - Poznań wzmocni flotę na tyle, by utrzymać odpowiednie rezerwy. Pytanie, skąd tyle awarii w ostatnim czasie? Duże przebiegi to jedno, ale awarie dotyczą także nowych pojazdów. Czy problemem są wady konstrukcyjne taboru, czy niewłaściwa eksploatacja? Odrębna kwestia to tabor wyłączony z ruchu w oczekiwaniu na naprawy i przeglądy okresowe. Być może tu jest tzw. wąskie gardło? - pyta retorycznie Robert Trębowicz.

Jeżeli planujecie podróże pociągami do i z Gorzowa – weźcie poprawkę na opóźnienia. Jeżeli podróżujecie z przesiadką, lepiej nie planujcie ich na styk.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości