• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Gorzów w końcu kupuje autobusy elektryczne

22 grudnia 2020, 13:02
zdjęcie poglądowe
Miasto ogłosiło przetarg na zakup autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania. W ramach inwestycji zostanie kupionych 8 autobusów elektrycznych, pojawią się stacje ładowania w zajezdni MZK oraz na pętlach autobusowych. Natomiast pętla na Marcinkowskiego doczeka się przebudowy. Autobusy elektryczne mają obsługiwać linie 124, 125 i 126.

O zakupie autobusów elektrycznych mówiło się już w 2017 roku. Natomiast inwestycja stała się bardziej realna pod koniec 2019 roku, kiedy miasto Gorzów starało się o unijne dofinansowanie. Udało się i inwestycja warta ponad 30,5 mln zł otrzymała dofinansowanie w wysokości aż 20,8 mln zł. Natomiast miasto Gorzów, przetarg na zakup elektrycznych autobusów ogłosiło we wtorek 22 grudnia 2020 roku pod nazwą „Zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania dla miasta Gorzowa”. Urzędnicy czekają na zgłoszenia do 22 stycznia 2021 roku.

Firma, która wygra przetarg będzie musiała dostarczyć miastu 8 niskopodłogowych, elektrycznych autobusów klasy MAXI. Autobusy elektryczne pojawią się na trzech najbardziej obciążonych liniach. Będą to linie 124, 125 i 126. Każdego roku autobusy na tych liniach przejeżdżają od 280 do 360 tysięcy kilometrów.

Ponadto firma dostarczająca elektryczne autobusy będzie musiała zająć się również budową niezbędnej infrastruktury ładowania. Na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Kostrzyńskiej zostaną wybudowane cztery stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych.

Natomiast na pętlach autobusowych – przy ul. Marcinkowskiego, Dekerta oraz Śląskiej zostaną wybudowane trzy stacje szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym. Natomiast sama pętla przy ul. Marcinkowskiego zostanie przebudowana – prace obejmą budowę miejsc postojowych dla autobusów przy stacji ładowania. Oprócz tego, wykonawca będzie musiał zająć się przeszkoleniem personelu obsługującego autobusy i wytworzoną infrastrukturę ładowania.

Kiedy możemy spodziewać się autobusów elektrycznych w Gorzowie? Wykonawca będzie miał 16 miesięcy na dostarczenie autobusów od dnia podpisania umowy. Co oznacza, że wszystkie pojazdy zeroemisyjne pojawią się w Gorzowie najpóźniej w czerwcu 2022 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości