Wiadomości

Sylwester 2020 - czy policja ma prawo nas ukarać?

22 grudnia 2020, 10:44
Zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawi życia codziennego – tylko w tym celu będzie można przemieszczać się w sylwestra po ulicach naszych miast, miasteczek czy wsi. Weszło w życie rozporządzenie ograniczające przemieszczanie się osób w ostatnim dniu tego roku.

Strzelenie z petard, odpalanie fajerwerków, nocne wędrówki po mieście, spotkania towarzyskie ze znajomymi – to wszystko zostało ograniczone praktycznie do zera. Takie są zapisy rozporządzenia, które wyraźnie mówi, że „na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Czy policja będzie miała prawo nas ukarać?

Rzecznik rządu dopytywany, czy policja będzie na podstawie rozporządzenia wystawiać mandaty osobom, które bez powodu ujętego w rozporządzeniu pojawią się w noc sylwestrową na ulicach, podkreślił, że "na podstawie takiego rozporządzenia będzie miała taką możliwość". Wyraził nadzieję, że "nie będzie takiej konieczności, ponieważ wszyscy w poczuciu odpowiedzialności dostosujemy się do tych zasad".

- Pamiętajmy o tym, że jest ustawa, która pozwala na wprowadzanie ograniczeń w stanie epidemii. [...] Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin - mówił rzecznik rządu.

Co na to Rzecznik Prawo Obywatelskich?

Adam Bodnar podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że wolność przemieszczania się jest jedną z podstawowych konstytucyjnych wolności i może być ograniczana tylko na mocy ustawy.

- Uważam, że wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców RP w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić – mówi Bodnar.

A co Wy planujecie robić na sylwestra? Czekamy na Wasze głosy i zachęcamy do udziału w ankiecie:

Ankieta

Jak spędzisz Sylwestra 2020/21

  • Zostanę w domu, zastosuję się do obostrzeń20.5%
  • O północy wychodzę odpalać fajerwerki17.25%
  • Idę na domówkę do znajomych, ale przed 1916.82%
  • Nie obchodzą mnie obostrzenia, zrobię co zechcę40.27%
  • Idę wcześniej spać5.15%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 951

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości