Wiadomości

Świąteczny Gorzów w nowej formule. Sprawdź, co przygotowało miasto

1 grudnia 2020, 13:39, ak
fot. archiwum
Chociaż nie będzie tradycyjnego jarmarku i miejskiej wigilii, to władze Gorzowa szykują dla mieszkańców sporo przedświątecznych atrakcji. Na ulice miasta wyjedzie świąteczny tramwaj, a jego pasażerowie otrzymają zestaw do „Barszczu po gorzowsku”. Nowością będą projekcje video mappingu, które zostaną wyświetlone na budynku „Przemysłówki” i „Kokosa”.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia z powodu wprowadzonych obostrzeń będą zupełnie inne, niż do tej pory. Nie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, nie będzie też tradycyjnej Wigilii Miejskiej oraz szeregu innych wydarzeń, które gromadziły tłumy mieszkańców. Jednak miasto nie zamierza do końca rezygnować z przedświątecznych wydarzeń i planuje umilić gorzowianom oczekiwanie na ten wyjątkowy czas w zupełnie nowej formie.

- Z uwagi na obostrzenia i ograniczenia oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, forma świątecznych wydarzeń będzie nowa i nietypowa, choć pojawią się również elementy stałe, do których mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić. Wigilia Narodów odbędzie się, ale on-line. Zamiast tradycyjnego spotkania w sali widowiskowej MCK Zawarcie, członkowie mniejszości narodowych będą opowiadać przed kamerą o swoich tradycjach świątecznych oraz gotując świąteczne potrawy według tradycyjnych narodowych receptur. Premiera nagrania zaplanowana jest na 22 grudnia na facebookowym profilu Teatru Terno – mówi Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Bez zmian pozostanie natomiast przekazanie świątecznych choinek dla miejskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. W piątek 4 grudnia dziewięć miejskich placówek otrzyma w prezencie choinki, gotowe do udekorowania na święta. To prezent od prezydenta Jacka Wójcickiego dla najmłodszych, którzy świąteczny czas będą spędzać bez rodzin lub daleko od nich. Z kolei w niedzielę 6 grudnia na ulice Gorzowa wyjedzie świąteczny tramwaj, o czym portal gorzowianin.com już informował. Tramwaj będzie kursował na trasie linii numer 1 do 27 grudnia.

Na Starym Rynku zostanie ustawiona kilkumetrowa choinka oraz kilka mniejszych drzewek, które mieszkańcy Gorzowa będą mogli ozdabiać własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami. Z kolei we wtorek 8 grudnia swoją działalność rozpocznie „Okno świętego Mikołaja”. To świąteczny happening z udziałem mieszkańców, w pobliżu kamienicy Lamus przy ulic Sikorskiego 5.

- Dwa razy w tygodniu na facebookowym profilu miasta pojawią się zdjęcia z nieoczywistymi fragmentami Gorzowa. Tych, którym uda się odgadnąć co przedstawia fotografia, zaprosimy po odbiór świątecznego zestawu miejskich gadżetów. Wśród nich kalendarz na 2021 rok, słoiczek z masełkiem jabłkowym, zestaw świątecznych pocztówek gorzowskich oraz wiele innych - idealne na prezent pod choinkę – opowiada dyrektor Liberkowska.

Natomiast od środy 16 grudnia do piątku 18 grudnia mieszkańcy Gorzowa będą mogli otrzymać od Gorzowskiego Rynku Hurtowego zestaw do „Barszczu po gorzowsku” wraz z przepisem świątecznym od szefa kuchni Pawła Salamona. Świąteczne zestawy będą wręczane pasażerom świątecznego tramwaju oraz gorzowianom, którzy będą odwiedzać centrum miasta.

Na czwartek 17 grudnia zaplanowano ”Szlachetną wigilię” czyli mistrzowskie gotowanie dla najbardziej potrzebujących. To działania w ramach „Szlachetnej Paczki”. Gorzowscy szefowie kuchni, podobnie jak w roku ubiegłym, wspólnie ugotują wigilijne potrawy, które później trafią do ponad 20 gorzowskich rodzin. W tym roku jednak, miasto prosi o wsparcie akcji mieszkańców. Będzie można przekazać produkt do gotowania dla kucharzy przed wigilią. Dokładne miejsce i czas zbiórki produktów zostaną niedługo podane.

Finał przedświątecznych działań to sobota 19 grudnia, kiedy w centrum Gorzowa na budynku dawnej „Przemysłówki” i „Kokosa” odbędą się projekcje video mappingu. To nowa forma video artu, w formacie 3D, czyli wielkoformatowe projekcje, tworzone na budynkach lub obiektach. Projekcie odbędą się w godzinach 17-21.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości