Wiadomości

"Gorzowianin" niebawem pojawi się na torach

15 października 2020, 13:37, Marcin Kluwak
fot.: Biuro Prasowe Newag
Nowe Spalinowe Zespoły Trakcyjne, to światełko w tunelu na dość nieciekawej mapie kolejowej naszego regionu. Pojazdy produkowane przez nowosądecki Newag mają pojawić się na naszych torach do końca listopada tego roku. Będą nosić nazwy: Gorzowianin i Papusza.

Dziś otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia Impulsów, które wozić mają pasażerów na trasie Kostrzyn – Gorzów Wielkopolski – Poznań. Są już w standardowym malowaniu województwa lubuskiego, we wnętrzu pojazdu na podłogach znajduje się jeszcze folia ochronna.

- Pierwszy pojazd Impuls typu 36WEhd-001 jest już gotowy i znajduje się w ostatniej fazie testów przygotowawczych, natomiast 36WEhd-002 jest na ostatnim etapie produkcji – mówi Aldona Mastalerz z Biura Rzecznika Prasowego Newag.

Spalinowe Zespoły Trakcyjne będą mogły przewieźć blisko 400 pasażerów, w tym 150 osób na miejscach siedzących, poruszając się z prędkością 130 km/h. Pojazdy wyposażone będą w WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz porty USB. Osoby niepełnosprawne będą mogły podróżować w bezpieczny i komfortowy sposób, ułatwia to montaż wind czy też przystosowanie wnętrza pojazdu. Wyznaczone zostały też specjalne miejsce do przewożenia rowerów. Dodatkowo pojazd będzie wyposażony w system zliczania pasażerów, monitoring wnętrza oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu.

- To dobra wiadomość dla mieszkańców Gorzowa, na którą od lat czekaliśmy. Ze względu na duże potoki pasażerskie trasy Gorzów - Krzyż - Poznań potrzebny jest bardziej pojemny tabor niż obecnie eksploatowane pojazdy dwuczłonowe. Niestety, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zamówił pojazdy bez możliwości korzystania z trakcji elektrycznej (nie będą miały zamontowanych pantografów) A szkoda, bo potencjał tej konstrukcji, w wyniku jej "okrojenia", nie będzie w pełni wykorzystany. Warto wziąć także pod uwagę, że perspektywa elektryfikacji linii 203 (Kostrzyn - Piła) jest obecnie bliższa niż kiedykolwiek, co także przemawia za dwutrakcyjnością zamawianego taboru – komentuje Robert Trebowicz z Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.


Nowe Impulsy, które trafią na nasze tory, mają swoje nazwy. To efekt konkursu ogłoszonego w 2018 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

- Gorzowianin i Papusza to nazwy, jakie będą nosić dwa nowe pociągi kupione przez samorząd województwa. Pojadą nimi mieszkańcy podróżujący na trasie Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań. O wymyślenie imion poprosiliśmy Was podczas konkursu „Kolejka po imię”. Zwycięskie propozycje, które znalazły największe uznanie w oczach komisji, nadesłał Rafał Mazurek – poinformowało na FB biuro prasowe UMWL.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

1/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

2/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

2/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

3/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

3/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

4/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

4/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości