• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 30 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

"Gorzowianin" niebawem pojawi się na torach

15 października 2020, 13:37, mk
fot.: Biuro Prasowe Newag
Nowe Spalinowe Zespoły Trakcyjne, to światełko w tunelu na dość nieciekawej mapie kolejowej naszego regionu. Pojazdy produkowane przez nowosądecki Newag mają pojawić się na naszych torach do końca listopada tego roku. Będą nosić nazwy: Gorzowianin i Papusza.

Dziś otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia Impulsów, które wozić mają pasażerów na trasie Kostrzyn – Gorzów Wielkopolski – Poznań. Są już w standardowym malowaniu województwa lubuskiego, we wnętrzu pojazdu na podłogach znajduje się jeszcze folia ochronna.

- Pierwszy pojazd Impuls typu 36WEhd-001 jest już gotowy i znajduje się w ostatniej fazie testów przygotowawczych, natomiast 36WEhd-002 jest na ostatnim etapie produkcji – mówi Aldona Mastalerz z Biura Rzecznika Prasowego Newag.

Spalinowe Zespoły Trakcyjne będą mogły przewieźć blisko 400 pasażerów, w tym 150 osób na miejscach siedzących, poruszając się z prędkością 130 km/h. Pojazdy wyposażone będą w WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz porty USB. Osoby niepełnosprawne będą mogły podróżować w bezpieczny i komfortowy sposób, ułatwia to montaż wind czy też przystosowanie wnętrza pojazdu. Wyznaczone zostały też specjalne miejsce do przewożenia rowerów. Dodatkowo pojazd będzie wyposażony w system zliczania pasażerów, monitoring wnętrza oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu.

- To dobra wiadomość dla mieszkańców Gorzowa, na którą od lat czekaliśmy. Ze względu na duże potoki pasażerskie trasy Gorzów - Krzyż - Poznań potrzebny jest bardziej pojemny tabor niż obecnie eksploatowane pojazdy dwuczłonowe. Niestety, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zamówił pojazdy bez możliwości korzystania z trakcji elektrycznej (nie będą miały zamontowanych pantografów) A szkoda, bo potencjał tej konstrukcji, w wyniku jej "okrojenia", nie będzie w pełni wykorzystany. Warto wziąć także pod uwagę, że perspektywa elektryfikacji linii 203 (Kostrzyn - Piła) jest obecnie bliższa niż kiedykolwiek, co także przemawia za dwutrakcyjnością zamawianego taboru – komentuje Robert Trebowicz z Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.


Nowe Impulsy, które trafią na nasze tory, mają swoje nazwy. To efekt konkursu ogłoszonego w 2018 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

- Gorzowianin i Papusza to nazwy, jakie będą nosić dwa nowe pociągi kupione przez samorząd województwa. Pojadą nimi mieszkańcy podróżujący na trasie Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań. O wymyślenie imion poprosiliśmy Was podczas konkursu „Kolejka po imię”. Zwycięskie propozycje, które znalazły największe uznanie w oczach komisji, nadesłał Rafał Mazurek – poinformowało na FB biuro prasowe UMWL.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

1/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

2/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

2/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

3/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

3/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

4/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

4/4 Nowe Impulsy dla lubuskiego

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości