Dźwig w akcji. Pomnik Mickiewicza wrócił na miejsce

11 września 2020, 12:46, red
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Wykonawca przebudowy ul. Sikorskiego zamontował za pomocą dźwigu pomnik Adama Mickiewicza na postumencie. To jednak nie koniec prac, bo sam cokół czeka jeszcze renowacja. Oprócz tego zostanie w nim ukryta kapsuła czasu.

W piątek 11 września wykonawca przebudowy ul. Sikorskiego zajął się instalacją pomnika Adama Mickiewicza w miejscu docelowym. Aby to było możliwe firma musiała użyć dźwigu, który był w stanie unieść pomnik i posadowić go na cokole. Sam cokół pod pomnikiem czeka jeszcze na renowację i odbudowę, co nastąpi w najbliższych dniach. Podobnie teren wokół pomnika, który będzie obłożony kostką granitową.

Jak informuje miasto, w cokole pomnika zostanie umieszczona kapsuła czasu. Prezydent Jacek Wójcicki planuje uroczystość wmurowania kapsuły czasu w drugiej połowie września, jako symboliczne zamknięcie inwestycji przy ul. Sikorskiego. 

- W kapsule czasu znajdą się kopie odnowionych aktów erekcyjnych pomnika, opis historii i znaczenia monumentu, a także słowa dla przyszłych pokoleń o współczesnym Gorzowie. To wszystko zostanie umieszczone pod jednym z bloków granitowych przy cokole pomnika – opowiada Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Akty erekcyjne spod Mickiewicza

Przy demontażu konstrukcji obiektu odnaleziono metalową tubę, w której umieszczone były dwa dokumenty. Jednen z 1945 roku, drugi z 1957. Niezwłocznie przekazano je do Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie pod okiem specjalistów i przy użyciu narzędzi konserwatorskich papier osuszono, a następnie zrekonstruowano na wzór oryginałów. Za proces technologiczny odpowiadała Izabela Działak - Dąbrowska.

Jak mówi, proces trwał ponad 6 miesięcy i był dość skomplikowany. Papier obu dokumentów był słabej jakości i jego rekonstrukcja była wyzwaniem. Ciekawostką jest fakt, że oba dokumenty, zarówno ten z 1945 roku i drugi z 1957 były przygotowane na niemal identycznym papierze dlatego proces odzyskiwania wyglądał w obu przypadkach bardzo podobnie.

Pierwszy akt erekcyjny z 1945 roku, związany jest z budową Pomnika Wolności. Drugi akt erekcyjny z 1957 roku dotyczy budowy pomnika Adama Mickiewicza. Podobieństwo obu dokumentów sugeruje, że autor aktu erekcyjnego dotyczącego pomnika Adama Mickiewicza wzorował się na wcześniejszym akcje z 1945 roku.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->