Lista kolejowych życzeń Gorzowa i okolic

1 września 2020, 11:08, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Osiem projektów do programu Kolej Plus zgłosiło województwo lubuskie. Wśród nich są takie pomysły jak odbudowa linii kolejowej z Gorzowa do Myśliborza oraz rewitalizacja linii kolejowej do Strzelec Krajeńskich. Czy któreś z tych pomysłów ma szansę na realizację?

Program Kolej Plus to obecnie jedna wielka lista życzeń, które mogłyby zostać zrealizowane w bliżej nieokreślonym czasie. Wnioski złożyły zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Jak to wygląda w naszym regionie?

Teoretycznie po zakończeniu tego programu, z Gorzowa bezpośrednio moglibyśmy dojechać do samych Strzelec Krajeńskich. Ma to być możliwe dzięki modernizacji linii 426 na odcinku Strzelce Krajeńskie – Strzelce Krajeńskie Wschód wraz z odbudową infrastruktury peronowej w Strzelcach Krajeńskich. Po 6-kilometrowej trasie pociągi pasażerskie nie jeżdżą od przeszło pół wieku.

Na remont czeka też linia 363 na odcinku od Skwierzyny do Międzychodu. Dzięki temu Gorzów zyskałby bezpośrednie połączenie z tym miastem. Jak informuje „Rynek Kolejowy”, linia zamknięta jest dla pociągów pasażerskich (z krótkim wyjątkiem) od 25 lat. Na jej wielkopolskim odcinku do Rokietnicy niedawno zaczęła się budowa drogi.

Pamiętacie wiadukt kolejowy nad ulicą Kostrzyńską? Tamtędy przebiegała LK 415. Trasa od Gorzowa do Myśliborza również trafiła na listę życzeń. Decyzję o likwidacji linii nr 415 podjęto w 2005 roku, a ostatnie prace rozbiórkowe przebiegały całkiem niedawno.

Jest też szansa, że z Gorzowa dojedziemy pociągiem tez do Sulęcina. Byłoby to możliwe dzięki rewitalizacji linii kolejowej nr 364 na odcinku Międzyrzecz – Sulęcin – Rzepin. Dzięki temu możliwe byłoby połączenie Sulęcina z Gorzowem Wlkp. oraz z Zieloną Górą przez Międzyrzecz i Rzepin.

Jak informuje PKP PLK, nadesłane wnioski z całej Polski obejmują projekty na kwotę około 25 mld zł. To czterokrotnie więcej niż obecnie przewiduje Program Kolej Plus, który określono na 5,6 mld zł. Który więc z tych pomysłów doczeka się realizacji?


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości