Wiadomości

Śmieciowy problem na Lutyckiej. Właściciele restauracji zaniżali ilość deklarowanych odpadów

31 sierpnia 2020, 13:00, ak
fot. czytelnik
Straż miejska wspólnie ze Związkiem Celowym Gmin MG-6 przeprowadziła przy ul. Lutyckiej kontrole deklaracji na wywóz opadów złożone przez właścicieli lokali gastronomicznych. Okazało się, że restauratorzy zaniżyli ilość deklarowanych odpadów, co najmniej o 10 tys. litrów, czyli o blisko 10 pojemników.

Pod koniec czerwca portal gorzowianin.com opisywał śmieciowy problem przy ul. Lutyckiej w centrum Gorzowa. Chodziło o śmieci, które dosłownie wylewały się z pojemników i leżały wszędzie. Wśród nich były również odpady bio z pobliskich restauracji. Mieszkańcy z ul. Lutyckiej skarżyli się nie tylko na bród, ale również na smród w ciepłe dni czy biegające szczury pomiędzy pojemnikami na odpady.

W ubiegłym tygodniu straż miejska wspólnie z pracownikami Związku Celowego Gmin MG-6 skontrolowała deklaracje na wywóz odpadów złożone przez właścicieli lokali gastronomicznych przy ul. Lutyckiej.

- Okazało się, że niektórzy z kontrolowanych znacznie zaniżyli ilość deklarowanych odpadów. Deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi były łącznie zaniżone o ponad 10 tysięcy litrów. Składanie deklaracji zgodnych ze stanem faktycznym o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Kiedy deklaracja nie jest zgodna z prawdą, grozi kara grzywny do 5 tys. zł – opowiada Bolesław Romańczyk ze straży miejskiej.

Związek Celowy Gmin MG-6 póki co nie chce nakładać kar na restauratorów i wszczął postępowania administracyjne, tak aby deklaracje zostały wypełnione w sposób właściwy i została zwiększona ilość pojemników na odpady. W wyniku kontroli okazało się, że brakuje tam około 10 pojemników, dlatego śmieci nie mieszczą się w tym obecnych.

- Jeżeli właściciele restauracji nie dostosują się i nie wypełnią deklaracji zgodnie ze stanem faktycznym. Wówczas czekają ich kary – zapowiada Anna Pająk z ZCG MG-6.

Problem z kubłami, które zajmują pół podwórka ul. Lutyckiej ma rozwiązać dopiero budowa gniazda pojemników półpodziemnych. Ta inwestycja zostanie zrealizowana przez ZCG MG6 w 2021 roku.

Fotoreportaż


1/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

1/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

2/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

2/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

3/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

3/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

4/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

4/4 Śmieciowy problem na Lutyckiej

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości