Wiadomości

Owce wypasają się już na Gorzowskich Murawach [zdjęcia]

21 lipca 2020, 11:30, red
fot. Dawid Nowakowski
Stado kilkudziesięciu owiec wypasa się już na Gorzowskich Murawach. Zwierzęta przez najbliższe 6 lat będą żywymi kosiarkami na terenie rezerwatu. Wypas odbywa się w sposób kontrolowany, a owce przebywają w zagrodach.

Na początku lipca Urząd Miasta Gorzowa podpisał umowę z Klubem Przyrodnika na dzierżawę Gorzowskich Muraw. Wszystko po to, aby organizacja zajmująca się hodowlą owiec mogła je wypasać na terenie rezerwatu. Miasto chciało, aby zwierzęta były żywymi kosiarkami z uwagi na trudne ukształtowanie terenu.

Natomiast w ostatnich dniach, Klub Przyrodnika przetransportował stado kilkudziesięciu owiec na Gorzowskie Murawy. Na początek zagroda dla owiec została wytyczona od strony ul. Saperów. Zwierzęta wzbudzają spore zainteresowanie wśród osób, które spacerują po terenie rezerwatu przyrody.

Umowa z Klubem Przyrodnika została zawarta na 6 lat, co oznacza, że owce będą się wypasać na Gorzowskich Murawach aż do 2026 roku. Co istotne, wypas będzie cały czas odbywał się w sposób kontrolowany. Kiedy trawa w jednym miejscu zostanie zjedzona przez zwierzęta, zostaną one przeniesione wraz z zagrodą w kolejne miejsce.

Co ciekawe, to nie pierwszy raz kiedy owce pojawiły się w tym miejscu. Do początku lat 70-tych XX wieku teren Gorzowskich Muraw był ekstensywnie użytkowany rolniczo poprzez wypas owiec. Następnie wypasu zaprzestano, co w dużej mierze doprowadziło do niekontrolowanej sukcesji naturalnej. W latach 2010-2011 owce ponownie wróciły na murawy, stanowiąc ciekawą atrakcję dla osób odwiedzających te tereny.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/7 Owce na gorzowskich murawach

1/7 Owce na gorzowskich murawach

2/7 Owce na gorzowskich murawach

2/7 Owce na gorzowskich murawach

3/7 Owce na gorzowskich murawach

3/7 Owce na gorzowskich murawach

4/7 Owce na gorzowskich murawach

4/7 Owce na gorzowskich murawach

5/7 Owce na gorzowskich murawach

5/7 Owce na gorzowskich murawach

6/7 Owce na gorzowskich murawach

6/7 Owce na gorzowskich murawach

7/7 Owce na gorzowskich murawach

7/7 Owce na gorzowskich murawach

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości