Wiadomości

Łąki kwietne dopiero jesienią, a latem mniej koszenia traw

25 maja 2020, 17:13, red
Przez ostatnie tygodnie władze Gorzowa wraz ze specjalistami od zieleni analizowali sytuację dotyczącą koszenia traw w mieście oraz tworzenia łąk kwietnych. Ustalono, że trawniki w mieście będą rzadziej koszone, natomiast łąki kwietne zostaną zasiane dopiero jesienią.

W ostatnich tygodniach urzędnicy dyskutowali na temat zieleni, potrzeby koszenia trawników oraz utworzenia łąki kwietnej w parku 750-lecia. Specjaliści od zieleni zastanawiali się czy zasiać łąkę kwietną teraz czy poczekać do jesieni. Powód? Susza i potrzeba dodatkowej pielęgnacji i podlewania łąki przez cało lato. Drugą kwestią była częstotliwość koszenia trawników. Mieszkańcy chcieli, aby tereny porośnięte wysoką trawą wśród której rosną również kwiaty, nie były koszone.

W poniedziałek 25 maja zapadła decyzja w tej sprawie. Urząd Miasta Gorzowa podjął decyzję, że łąka kwietna zostanie zasiana dopiero jesienią i nie powstanie tylko w jednym miejscu, ale w kilku lokalizacjach.

- W ramach pierwszego etapu tworzenia łąk kwietnych w Gorzowie zaplanowaliśmy działania w kilku miejscach. Łąki kwietne powstaną nie tylko w parku 750-lecia, ale również w parku Górczyńskim, przy placu zabaw przy ul. Matejki oraz w pasie rozdziału jezdni przy Al. ks. Andrzejewskiego. Jedyną przeszkodą ograniczającą te plany może być trudna sytuacja finansowa budżetu miasta. Wtedy ich realizacja może się przesunąć w czasie – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ponadto specjaliści od zieleni zdecydowali o rzadszym koszeniu trawy na terenie Gorzowa. Do tej pory miejskie trawniki były koszone średnio cztery razy w roku. Ilość koszeń była modyfikowana w zależności od różnorodności roślin i od warunków pogodowych. Ze względów bezpieczeństwa w ruchu drogowym na głównych ciągach komunikacyjnych koszenia odbywały się częściej, nawet 5-6 razy w roku, a w częściach miasta, gdzie nie było takiej konieczności 2-3 razy w roku.

- Ze względu na występujące okresy suszy, uznano potrzebę ograniczenia liczby koszeń. W centrum miasta oraz na nadwarciańskich błoniach liczba koszeń zostanie zmniejszona do 2-3 w sezonie. Natomiast na dużych połaciach miejskich terenów, które sprzyjają powstawaniu naturalnych łąk kwietnych koszenie zostanie ograniczone o maksymalnie dwa w ciągu roku. Chodzi o park 750-Lecia, park Górczyński, park przy szpitalu psychiatrycznym, błonia za filharmonią, błonia nad Wartą oraz tereny przy ul. Żelaznej – opowiada Ciepiela.

W tych miejscach prowadzone będą wykaszania o charakterze porządkującym strefy bezpośrednio położone przy placach zabaw, siłowniach, fontannach, ciągach komunikacyjnych. Pas takich wykoszeń będzie wynosił ok. 1,5 m. Ze względów bezpieczeństwa będą również koszone 1,5-metrowe pasy przylegające bezpośrednio do jezdni lub krawędzi chodnika. Ronda oraz wąskie pasy zieleni przyulicznej (szerokości do 5 m) z powodów bezpieczeństwa będą wykaszane częściej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości