Wiadomości

Gorzów: Wsparcie od miasta również dla samozatrudnionych

17 kwietnia 2020, 18:08, red
fot. archiwum
Podczas piątkowej sesji Rady Miasta Gorzowa, radni podjęli uchwałę w sprawie programu „Gorzowska dycha” którego celem jest wsparcie przedsiębiorców w ramach Gorzowskiej Dychy. Celem programu jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy w okresie oddziaływania skutków pandemii koronawirusa. Co istotne, na pomoc od miasta mogą liczyć również osoby samozatrudnione.

W piątek 17 kwietnia po raz pierwszy w historii sesja Rady Miasta Gorzowa odbyła się on-line. Najważniejszym punktem sesji było podjęcie uchwały mającej na celu pomoc gorzowskich przedsiębiorcom w ramach programu „Gorzowska dycha”.

Miasto chce pomóc przede wszystkim gorzowskim firmom, które zatrudniają pracowników, aby te nie likwidowały miejsc pracy. Wsparcie będzie polegało na przekazaniu przedsiębiorcom będących mieszkańcami Gorzowa bezzwrotnych środków finansowych na częściowe sfinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, składek ZUS oraz na koszty pośrednie zatrudnienia.

Co istotne, władze Gorzowa nie pozostawiają na lodzie również osób samozatrudnionych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ci mieszkańcy będą mogli również liczyć na wsparcie finansowe od miasta.

Łącznie na wsparcie gorzowskich przedsiębiorców zostało przeznaczonych 10 mln zł – 2 mln zł do rozdysponowania w ramach indywidualnych potrzeb, 8 mln zł na umorzenie lub obniżenie lokalnych podatków i opłat.

Pakiet pomocowy „Gorzowska dycha”

1. Umorzenie czynszu dla najemców lokali komunalnych za dwa miesiące - o taką ulgę mogą wnioskować najemcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.

2. Umorzenie czynszu dla dzierżawców nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą za dwa miesiące - o taką ulgę mogą wnioskować dzierżawcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.

3. Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej po 31 marca, odroczenie lub rozłożenie na raty opłat do końca 2020 roku - złożone wnioski pozwolą na rozłożenie obciążenia oraz ograniczenie negatywnych skutków braku wniesienia opłaty ustawowej w terminie.

4. Ogródki konsumpcyjne za 1 grosz - zajęcie pasa drogowego przy stawce 1 grosz za 1 metr kwadratowy w pasie drogowym każdej drogi publicznej. Prawnie nie można zrezygnować z tej opłaty. Pomysł na przetrwanie i odbudowanie biznesu restauratorów.

5. Podatki i opłaty lokalne - odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie odsetek lub zaległości podatkowych. O taką ulgę mogą wnioskować podatnicy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości