Tak prezentuje się nowy hełm i iglica na katedrze [zdjęcia]

29 marca 2020, 17:05, red
fot. gorzowianin.com
Sprawdziliśmy, jak prezentuje się nowa iglica i hełm na szczycie wieży gorzowskiej katedry. Odnowiona iglica jest złota – tak chciał konserwator zabytków. Gołym okiem widać również, że zdemontowano trzy poziomy rusztowań.

Na początku grudnia 2019 roku na wieży gorzowskiej katedry została zamontowana iglica wraz z nową kapsułą czasu. Jak się okazało, była to ta sama iglica, co przed pożarem, tylko że odnowiona. Cała iglica o wysokości 5 metrów była montowana przez kilka godzin.

Jak się okazało, odnowiona iglica długo nie pozostała na swoim miejscu i została ściągnięta w styczniu 2020 roku. Wszystko przez to, że została pokryta złotem mineralnym, czyli zwykłą farbą dekoracyjną. Iglica trafiła do renomowanej pracowni w Krakowie, skąd wróciła odnowiona i w złocie w lutym.

W ostatnich dniach z katedry zdemontowano trzy poziomy rusztowań, dzięki czemu została odsłonięta nowa iglica i hełm. W najbliższych tygodniach blachą będzie obijana latarnia i pozostała część dachu i zdemontowane mają zostać kolejne poziomy rusztować. Prace cały czas trwają również we wnętrzu katedry. Wśród nowości będzie podgrzewana podłoga czy nowe ławki na specjalne zamówienie, który zostały wykonane w Krakowie. Kiedy zostaną zakończone wszystkie prace przy katedrze? Niewykluczone, że mogą potrwać nawet do końca 2020 roku.

Jeszcze na początku roku, planowano, że pierwsza msza św. zostanie odprawiona w katedrze na Święta Wielkanocne. Niestety w związku z pandemią koronawirusa jest to niemożliwe.

FotoreportażPodziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x