Co z autobusami jadącymi na strefę?

25 marca 2020, 10:40
fot. archiwum
Mieszkańcy Gorzowa, którzy pracują w strefie ekonomicznej dopytują się, jak będzie wyglądał dojazd do i z pracy autobusem komunikacji miejskiej w obliczu nowych obostrzeń związanych z koronawirusem. Miejski Zakład Komunikacji póki co wprowadził bisowanie wybranych kursów i pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami.

W środę 25 marca weszło w życie nowe rozporządzenie, które wprowadza kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Od dzisiaj przemieszczać się mogą tylko osoby, które idą do pracy, działają jako wolontariusze w walce z koronawirusem oraz muszą załatwić niezbędne sprawy życia codziennego. Ponadto w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby - nie dotyczy to rodzin. Wprowadzone zostały również ograniczenie dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej. Ma być tylko dostępne co drugie miejsce w autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji, aby ograniczyć tłok.

To oznacza, że z podwójnego siedzenia będzie mogła korzystać tylko jedna osoba. W autobusie nie może być w ogóle pasażerów stojących. Jeżeli chodzi o gorzowskie autobusy, to 12-metrowe pojazdy według nowych wytycznych będą mogły zabrać 15 osób, a 15-metrowe 20 pasażerów. Ta sytuacja spowodowała, że do portalu gorzowianin.com zaczęli zgłaszać się czytelnicy, którzy dopytują się co z autobusami, które jadą do strefy ekonomicznej przy ul. Szczecińskiej i Złotego Smoka.

- Mieszkając w centrum nie wyobrażam sobie chodzić na przystanki początkowe i bić się o wejście do autobusu, a to jest mój jedyny środek transportu do pracy w strefie ekonomicznej. Oczywiście widać w ostatnich dniach mniejsze zatłoczenie w autobusach, również rozumiem zaistniałą sytuację, ale nie po to wydaje prawie 100 zł na przejazdówkę, aby rano jechać taksówką, bo nie będą miał możliwości pojechania autobusem – opowiada czytelnik Paweł.

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie tłumaczy, że na ten moment jedyne co mogą zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort podróżujący do i ze strefy ekonomicznej to bisowanie wybranych kursów. To oznacza, że zamiast jednego autobusu, na przystanek przyjadą dwa pojazdy MZK.

- Apelujemy do mieszkańców, aby wszyscy nie wsiadali do pierwszego autobusu, ale rozsądnie podzieli się i korzystali również z drugiego autobusu, który podjeżdża na przystanek. Tak aby nie doszło do takiej sytuacji jak dzisiaj, kiedy do pierwszego autobusu linii 101 wsiadło 45 pasażerów, a drugi autobus który za chwilę przyjechał na przystanek był pusty. Oczywiście cały czas pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które poprawią bezpieczeństwo pasażerów – tłumaczy Marcin Pejski, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Autobusy do strefy, które będą bisowane i dodatkowe kursy

- Linia 103 od przystanku Owcza godz. 5:05 kier. TPV,

- Linia 123 od przystanku R. Górczyńskie o godz. 5:08 kier TPV,

- Linia 113 od przystanku Stilonowa godz. 21:11 kier. TPV,

- Linia 101 od przystanku TPV o 22:21 do przystanku końcowego (Śląska-Pole Golfowe),

- Linia 103 od przystanku TPV 22:16 do przystanku końcowego (Strażacka),

- Linia 135 od przystanku TPV 22:15 do przystanku końcowego (Dekerta-Szpital).

Dodatkowo od czwartku 26 marca do oferty przewozowej zostaną wprowadzone dodatkowe kursy w godzinach 5.30 – 8.30 oraz 13.30 – 16.00 na liniach 104, 124, 126 dzięki, którym częstotliwość kursowania tych linii autobusowych będzie odbywała się co 10 minut.

- Z uwagi na termin wprowadzenia zmian tj. od 26 marca 2020 r. rozkłady jazdy tych linii znajdujące się na przystankach nie będą wymieniane a dodatkowe kursy będą wykonywane w połowie pomiędzy kursami liniowymi – mówi Pejski.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->